K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

II Festiwal Wojciecha Kilara

0

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara zaprasza na II Festiwal Wojciecha Kilara. W ramach tego muzycznego wydarzenia odbędą się trzy niezwykłe koncerty z kompozycjami tego kompozytora, cenionymi i granymi zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wojciech Kilar to nie tylko twórca muzyki symfonicznej czy oratoryjnej, lecz również filmowej – komponował dla takich reżyserów, jak Francis Ford Coppola, Jane Campion, Roman Polański, Krzysztof Zanussi czy Andrzej Wajda. Jego dzieła wykonują największe orkiestry świata, w tym Philadelphia Orchestra, Cleveland Symphony i New York Philharmonic. Słupski festiwal dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
.
Pierwsze z zaplanowanych wydarzeń, czyli koncert symfoniczny z utworami Wojciecha Kilara, odbędzie się 11 listopada 2022 roku o godzinie 19.00. Wieczór w filharmonii wypełnią ciekawe kompozycje artysty:
– Mała uwertura, czyli młodzieńcza i neoklasyczna kompozycja charakteryzująca się silnymi kontrastami dynamicznymi oraz zdecydowanymi kulminacjami,
– II Koncert fortepianowy, będący czteroczęściowym dziełem inspirowanym katastrofą smoleńską, zawierającym cechy typowe dla muzyki Kilara; solo na fortepianie wykona Mikołaj Sikała, znany słupskiej publiczności z 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej,
– Orawa, utwór wyrastający z fascynacji twórcy folklorem,
– Suita z filmu Pan Tadeusz.
.
Orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku poprowadzi Marek Wroniszewski. Więcej informacji o nadchodzących wydarzeniach muzycznych znaleźć można na stronie internetowej placówki. (opr. jwb)

Skomentuj