K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pomorska gęsina

0

W tym roku przez trzy dni trwać będą w Swołowie imprezy pod wspólnym hasłem „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”. Organizatorem wydarzenia jest swołowskie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza.

Pracownicy muzeum przypominają, że impreza ta organizowana jest od trzynastu lat i „stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w województwie pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami wytwarzanymi z jej mięsa. Jest to świetna okazja do popularyzowania wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości produktów z gęsi oraz innych potraw i produktów tradycyjnych. Gęsina w Swołowie to również okazja, by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. koła gospodyń wiejskich, pasjonaci kulinarni, przetwórcy oraz gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy i restauratorzy”. Przez trzy dni imprezy trwać będzie biesiada z muzyką na żywo, wystąpią zespoły folklorystyczne z regionu, a na koniec będzie można bawić się na wiejskiej potańcówce.

Organizatorzy zapraszają także na tradycyjne „warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. W programie imprezy będą również pokazy i warsztaty w muzealnych obiektach, prezentujące dawne jesienne zajęcia gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie w muzeum. Czynna będzie też Gospoda”.

Tegoroczna pomorska gęsina potrwa w Swołowie od 11 do 13 listopada w godzinach od 10 do 17 każdego dnia. (opr. rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj