K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

W przeddzień nocy kryształowej

0

Ośrodek Teatralny Rondo w Słupsku zaprasza na wieczór poświęcony żydowskim ofiarom prześladowań. Odbędzie się on w przeddzień nocy kryształowej, czyli 9 listopada o godz. 18. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wydarzenia nocy z 9 na 10 listopada roku 1938, kiedy doszło w nazistowskich Niemczech do pogromu Żydów zyskały miano nocy kryształowej. Wiązało się to z licznymi kawałkami szkła i potłuczonych kryształów, pochodzącymi z obrabowanych żydowskich sklepów i mieszkań, którymi zasypane zostały ulice wielu niemieckich miast. W Słupsku pogrom także zostawił swój ślad. Rankiem 10 listopada podpalona została synagoga i spłonęła doszczętnie. Wieczór poświęcony wydarzeniom z tej nocy składać się będzie z projekcji filmu Aleksandry Skorupy, zatytułowanego „Pamiątka z widzenia”. Po projekcji odbędzie się rozmowa z autorką filmu i Jerzym Giebułtowskim, historykiem i tłumaczem wielu wydawnictw tematycznie związanych z holokaustem i prześladowaniami Żydów.

Spotkanie zakończy zapalenie symbolicznego światła pamięci pod repliką muru słupskiej synagogi przy ul. Niedziałkowskiego. (opr. rkh)

Skomentuj