K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Powrót Sceny Wolności

0

Po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi do Słupska powraca Festiwal Teatralny Scena Wolności. Trzecia edycja tego wydarzenia odbywać się będzie się w dniach od 12 do 27 listopada, a jego organizatorami są miejski samorząd i Nowy Teatr w Słupsku.

– Festiwal Scena Wolności to przegląd najważniejszych spektakli z całego kraju – informuje Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku. – Pokazujemy sztuki zaangażowane społecznie i komentujące aktualną rzeczywistość. Przedstawienia, które przełamują granice zarówno w podejmowanej tematyce, jak i formie artystycznej. Są to inscenizacje dramatów głównie polskich autorów, mówiące o Polsce tu i teraz.

Dyrektor słupskiego teatru, przekazując w trakcie konferencji prasowej władz miasta festiwalowe informacje, podkreślił inauguracyjne wydarzenie. Będzie nim premiera słupskiego teatru zatytułowana „Ciotka Karola” w reżyserii Ihora Chayki. Spektakl, który specjalnie na tę okazję przygotowuje grupa uchodźców z Ukrainy, będzie prezentowany w języku ukraińskim i traktuje o polsko-ukraińskich relacjach. Przedstawienie to w sposób szczególny wpisuje się w ideę festiwalu Scena Wolności pokazując, jaką wartością jest wolność i możliwość swobodnej wypowiedzi ze sceny.

Oprócz tego w programie pierwszego tygodnia festiwalu (12 – 20 listopada) znalazły się takie spektakle, jak „Paw królowej” Starego Teatru w Krakowie, „Inni ludzie” Teatru Barakah w Krakowie, „Wujaszek Wania: Teatru Ludowego w Krakowie, Wiedźmin. Turbolechita” i „Kora. Boska” krakowskiego Teatru Nowego Proxima oraz „Samotność pól bawełnianych” Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Festiwal zakończy czterokrotna prezentacja (24 – 27 listopada) spektaklu Nowego Teatru w Słupsku zatytułowanego „Grupa krwi”.

Po każdym festiwalowym przedstawieniu będzie możliwość uczestniczenia w spotkaniu z twórcami. Odbywać się one będą na scenie Nowego Teatru, a poprowadzi je krytyk teatralny Tomasz Domagała. (opr. rkh)

Skomentuj