K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

PUE ZUS obowiązkowe

0

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek będzie musiał mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. To duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego warto założyć go jak najszybciej.

Jak informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego, obecnie na PUE ZUS swój profil ma ponad 10,7 mln użytkowników. Wśród nich jest ponad 89 proc. osób prowadzących własną działalność i ponad 87 proc. firm rozliczających składki do 5 osób.Do tej pory obowiązek posiadania profilu mieli płatnicy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób. Od nowego roku obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, którzy zatrudniają do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do końca grudnia 2022 r. Jeśli tego nie zrobią, Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam założy im profil w styczniu 2023 r.

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik, przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

Profil na PUE ZUS zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Aby zarejestrować i potwierdzić profil, trzeba mieć skończone 13 lat. Założenie profilu na PUE trwa kilka minut i można to zrobić w każdej chwili. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie należy ustalić hasło do konta, a na podany w formularzu adres e-mail dostaniemy login. Ze względów bezpieczeństwa trzeba również potwierdzić swoją tożsamość, można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego, podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego) bądź osobiście w każdej placówce ZUS. Konto na PUE można zarejestrować także poprzez bankowość elektroniczną.

PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili – przekonuje rzecznik Krzysztof Cieszyński. (opr. rkh)

Skomentuj