K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Gęsina w Swołowie

0

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie już drugiego dnia imprezy pod hasłem Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina może ją uznać za udaną. Zagrodę i liczne stoiska odwiedziły tłumy mieszkańców i osób przyjezdnych nawet z dalekich zakątków Polski.

Do muzealnej kasy niemal cały czas stała długa kolejka, a na parkingach trudno było znaleźć miejsce dla auta. Na stoiskach oczywiście królowała gęsina. Można było kupić nie tylko tusze, ale również wyroby wędliniarski sporządzone z gęsiego mięsa i podrobów. Smakosze pierogów nie mogli narzekać na ich skromną ilość i rodzaje. Największą popularnością cieszyły się te z gęsiny z różnymi dodatkami, ale kupić można było i tradycyjnie nadziewane mięsem, grzybami, kapustą, szpinakiem czy ziemniakami z serem. Okoliczne gospodarstwa rolne i koła gospodyń oferowały również swoje wyroby, spośród których bardzo chętnie sięgano po ciasta. Wszystkiego można było spróbować na miejscu, więc nic dziwnego, że przy ławach biesiadnych brakowało wolnych miejsc. Serwowane dania smakowały tym bardziej, że ich próbowaniu towarzyszyły śpiewy i tańce występujących na scenie okolicznych zespołów folklorystycznych. Oblegane były też stoiska rękodzielników i rzemieślników. Z ciekawością zaglądano na stragany zielarskie i oferujące ozdoby świąteczne. Organizatorzy nie zapomnieli o dzieciach, dla których przygotowano między innymi grę pozwalającą poznać region i dobrze się bawić.

Swołowska impreza trwać będzie jeszcze jutro. Zagroda ze stoiskami i straganami czynna będzie w niedzielę od godz. 10 do 17. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj