K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Spotkanie z mieszkańcami na Górnej

0

Już jutro, 15 listopada, mieszkańcy będą mogli zapoznać się z ogólną koncepcją zagospodarowania terenu przy ulicy Górnej w Słupsku i wnieść do niej swoje uwagi. W ramach konsultacji społecznych zaplanowano spotkanie w terenie przy schodach widokowych oraz warsztaty projektowania partycypacyjnego w Klubie Coolturka przy ulicy Hubalczyków 8.
.
Skarpa z betonowym zejściem z ulicy Górnej na Brzozową, z panoramicznym widokiem na miasto zakwalifikowane zostało do gruntownej przebudowy w ramach programu „Nasza wspólna przestrzeń”. To charakterystyczne miejsce, dość dobrze zapisane w świadomości słupszczan, mocno jednak zaniedbane. Dokumentacja ma być tworzona dla szerszego obszaru, ponieważ docelowo skarpa widokowa połączy się z przedłużeniem parku Wschodniego – z wąwozem, który rozciąga się od ulicy Hubalczyków w stronę Gdyńskiej.
.
– W tej chwili ta koncepcja, którą przedstawiamy mieszkańcom do zaopiniowania, obejmuje nie tylko remont schodów, oświetlenie, wykonanie nowych nawierzchni, ale również jest to wykonanie ciągu zielonego po szczycie skarpy wzdłuż ulicy Górnej, wraz z rozbudową tego ciągu – mówi Tomasz Orłowski, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. – Jest tam teraz nowy chodnik, wybudowany w ubiegłym roku, chodzi się naprawdę komfortowo, i jest nowe oświetlenie, ale chcemy, aby to zagospodarowanie zachęcało, aby wejść na tę skarpę i mieć inne spojrzenie na miasto. Dlatego oprócz tego komponentu zieleniarskiego, takiego zaproszenia do zielonego ciągu na skarpie, chcemy ten ciąg pieszy przedłużyć aż do skraju parku, który planujemy w przyszłości w tzw. wąwozie, na przedłużeniu parku Wschodniego. Ta część również będzie zagospodarowana oświetlonym ciągiem pieszym, z pojedynczymi miejscami relaksu, odpoczynku, z elementami małej architektury, z ławką, leżakiem czy stojakami na rowery.
.
Wtorkowe spotkanie z mieszkańcami na ulicy Górnej rozpocznie się o godzinie 15, natomiast na warsztaty w klubie organizatorzy zapraszają godzinę później. Konsultacje wpisały się w projekt „Obywatele i kształtowanie przestrzeni”, który jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Modernizacja terenu przy ulicy Górnej ma być wykonana do 2026 roku, ale najprawdopodobniej termin ten zostanie skrócony do 2024 roku. O wszystkim jednak decydować będzie dostępność środków z budżetu państwa. (jwb)

Skomentuj