K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Muzyka oratoryjna Kilara

0

W Święto Niepodległości Polska Filharmonia Sinfonia Baltica zainaugurowała II Festiwal Wojciecha Kilara, patrona tej artystycznej instytucji. Za nieco ponad tydzień odbędzie się drugi festiwalowy koncert. Tym razem będzie on poświęcony muzyce oratoryjnej tego kompozytora.

Dzieła kompozytorskie Wojciecha Kilara dobrze znane są nie tylko melomanom, ale i kinomanom. Grane przez największe światowe orkiestry w salach koncertowych o znakomitej renomie budziły entuzjastyczne reakcje słuchaczy. Pełni podziwu dla jego talentu twórczego byli też reżyserzy i producenci filmowi, którzy powierzali mu napisanie muzyki do kręconych właśnie obrazów. Współpracował z tak wybitnymi postaciami kina jak Francis Ford Coppola, Jane Campion, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Krzysztof Zanussi czy Andrzej Wajda.

Organizatorzy festiwalu zapraszają 25 listopada 2022 r. o godz. 19 na „Koncert muzyki oratoryjnej, podczas którego wybrzmią dwa dzieła Wojciecha Kilara: Choralvorspiel oraz V Symfonia Adwentowa. Choralvorspiel jest utworem nawiązującym do minimalizmu, wpisującym się w nurt twórczości Kilara inspirowany tradycjami i folklorem góralskim, zaś V Symfonia Adwentowa to kompozycja powstała w 2007 r. na zamówienie Filharmonii Śląskiej, odnosząca się do kultury muzycznej Śląska. W symfonii orkiestrze Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara towarzyszyć będzie nagradzany na licznych międzynarodowych konkursach i festiwalach chór 441 Hz, który wyśpiewa m.in. słowa kończące Apokalipsę św. Jana. Zadyryguje Alexander Humala, na co dzień dyrektor artystyczny Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie”. Więcej informacji o festiwalu i koncercie można znaleźć na stronie www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. (opr. rkh)

Skomentuj