K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Festiwal Miejsce Kobiet

0

Już jutro (18 listopada) rozpoczyna się festiwal Miejsce Kobiet, organizowany przez Kino Rejs, Słupski Ośrodek Kultury we współpracy ze Stowarzyszeniem Triny Papisten. W ramach imprezy odbywać się będą seanse filmowe w kinie Rejs, spektakle teatralne, wystawy, spotkania i liczne warsztaty. Festiwal potrwa do 27 listopada.

Nieprzypadkowo wydarzenie pokrywa się z terminem międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”, starając się poprzez proponowane działania aktywizować i jednoczyć panie, mówić o wyzwaniach stojących przed kobietami, zwiększać świadomość i wrażliwość społeczną. W trakcie tegorocznej edycji, obok pokazów filmów o szeroko pojętej tematyce kobiecej lub zrealizowanych przez kobiety, planowane są także retransmisja spektaklu z National Theatre „Prima facie” zakończona dyskusją na temat przemocy wobec kobiet i definicji gwałtu, koncert izraelskiej artystki Liron, spotkanie z Jowitą Budnik po filmie „Po miłość”, pokaz filmu dokumentalnego „No make-up” i spotkanie widzów kina z reżyserką Moniką Konarzewską.

W trakcie tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy proponuja warsztaty rozwojowe pod kierunkiem Moniki Witkowskiej, bębniarskie z izraelską multiinstrumentalistką Liron Meyhuas, tworzenia perfum botanicznych z Aleksandrą Skierką, warsztaty pracy z głosem i tańca intuicyjnego z prowadzącą Małgorzatą Burjan i plastyczne po filmie „Frida Kahlo. Ikoniczna artystka” pod okiem Kamili Bednarz.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie spektakl w reżyserii Ewy Ignaczak „Rodzanice”, zbudowany na motywach powieści Barbary Piórkowskiej pt. „Kraboszki”. Jak zapowiadają organizatorzy, to „emocjonalna historia kobiecego losu i próba utkania nowej makatki życia głównej bohaterki. Spektakl prowadzony jest w atmosferze czułości, słowiańskich wierzeń i świata przyrody przeplatającymi się z ciężką do udźwignięcia codziennością. Historia oprawiona jest ludowymi pieśniami w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji. Pieśni wykorzystane w spektaklu pozyskane zostały z różnych źródeł, między innymi ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań Polskiego Radia, Śpiewnika Pelplińskiego oraz z przekazów ustnych, bezpośrednio od śpiewaczek i śpiewaków ludowych ze wsi różnych regionów Polski”.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Słupskiego Ośrodka Kultury oraz na facebookowym profilu Miejsce Kobiet. (opr. rkh)

Skomentuj