K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Festiwal Miejsce Kobiet

0

Już jutro (18 listopada) rozpoczyna się festiwal Miejsce Kobiet, organizowany przez Kino Rejs, Słupski Ośrodek Kultury we współpracy ze Stowarzyszeniem Triny Papisten. W ramach imprezy odbywać się będą seanse filmowe w kinie Rejs, spektakle teatralne, wystawy, spotkania i liczne warsztaty. Festiwal potrwa do 27 listopada.

Nieprzypadkowo wydarzenie pokrywa się z terminem międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”, starając się poprzez proponowane działania aktywizować i jednoczyć panie, mówić o wyzwaniach stojących przed kobietami, zwiększać świadomość i wrażliwość społeczną. W trakcie tegorocznej edycji, obok pokazów filmów o szeroko pojętej tematyce kobiecej lub zrealizowanych przez kobiety, planowane są także retransmisja spektaklu z National Theatre „Prima facie” zakończona dyskusją na temat przemocy wobec kobiet i definicji gwałtu, koncert izraelskiej artystki Liron, spotkanie z Jowitą Budnik po filmie „Po miłość”, pokaz filmu dokumentalnego „No make-up” i spotkanie widzów kina z reżyserką Moniką Konarzewską.

W trakcie tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy proponuja warsztaty rozwojowe pod kierunkiem Moniki Witkowskiej, bębniarskie z izraelską multiinstrumentalistką Liron Meyhuas, tworzenia perfum botanicznych z Aleksandrą Skierką, warsztaty pracy z głosem i tańca intuicyjnego z prowadzącą Małgorzatą Burjan i plastyczne po filmie „Frida Kahlo. Ikoniczna artystka” pod okiem Kamili Bednarz.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie spektakl w reżyserii Ewy Ignaczak „Rodzanice”, zbudowany na motywach powieści Barbary Piórkowskiej pt. „Kraboszki”. Jak zapowiadają organizatorzy, to „emocjonalna historia kobiecego losu i próba utkania nowej makatki życia głównej bohaterki. Spektakl prowadzony jest w atmosferze czułości, słowiańskich wierzeń i świata przyrody przeplatającymi się z ciężką do udźwignięcia codziennością. Historia oprawiona jest ludowymi pieśniami w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji. Pieśni wykorzystane w spektaklu pozyskane zostały z różnych źródeł, między innymi ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań Polskiego Radia, Śpiewnika Pelplińskiego oraz z przekazów ustnych, bezpośrednio od śpiewaczek i śpiewaków ludowych ze wsi różnych regionów Polski”.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Słupskiego Ośrodka Kultury oraz na facebookowym profilu Miejsce Kobiet. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.