K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rodzanice zachwyciły śpiewem

0

W ramach Festiwalu Miejsce Kobiet w Ośrodku Teatralnym Rondo w Słupsku zaprezentowany został spektakl „Rodzanice”. W niedzielne późne popołudnie sala widowiskowa teatru wypełniła się do ostatniego miejsca.

Spektakl został zbudowany na motywach powieści Barbary Piórkowskiej „Kraboszki”, ale jednak główną rolę w nim grają pieśni, które a capella wykonują śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji z Gdyni. Melodie i teksty czerpane z różnorodnych źródeł o charakterze naukowym i archiwalnym, a często – co podkreślają na swym fanpage’u wykonawczynie – będące pokłosiem bezpośrednich kontaktów z ludowymi twórcami, osadzone są w szeroko rozumianej słowiańskiej tradycji. Dotyczą spraw codziennych, przeżyć i losu kobiet. Wkomponowane zostały one w wyimki powieściowe, które wiążą się nie tylko z osobistymi przeżyciami autorki, ale też ich projekcją na postrzeganie swojego świata wewnętrznego i zachodzące w nim zmiany. Takie przemiany odnotowuje także w swoim otoczeniu i kobiecej aktywności. Wątek słowiańszczyzny i tu nie jest przypadkowy, ponieważ Barbara Piórkowska w swej wewnętrznej wędrówce głęboko sięga do dawnej tradycji i wspólnoty kobiet. To sugeruje już sam tytuł jej powieści, ponieważ kraboszki są drewnianymi maskami zakładanymi między innymi podczas obrzędu dziadów, by chroniły człowieka przed dostępem złych duchów. Również rodzanice mają swoją słowiańską proweniencję. W samym spektaklu pojawia się szereg innych symbolicznych przedmiotów i rekwizytów, wiążących rzeczywistość sceniczną z dawnymi obyczajami i rytuałami. Publiczność nagrodziła wykonawczynie gromkimi brawami. Powodzeniem cieszyła się także powieść „Kraboszki”, której egzemplarze – podpisywane w Rondzie przez autorkę – wykupione zostały bardzo szybko.

Spektakl reżyserowała Ewa Ignaczak z Teatru Gdynia Główna, a na scenie wystąpiło osiem znakomicie operujących głosem śpiewaczek: Aleksandra Bakiera, Anna Bochnak-Fryc, Joanna Gostkowska, Olga Krasoń, Magdalena Lesiecka, Agnieszka Rusakiewicz, Magdalena Śmierzchalska, Katarzyna Zajączkowska. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj