K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowe standardy szpitalnej opieki

0

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku informuje o wdrażaniu tzw. protokołu ERAS, czyli protokół kompleksowej opieki okołooperacyjnej dla poprawy wyników leczenia chirurgicznego. Ma on usystematyzować standardy opieki nad pacjentem, który przychodzi do szpitala na operację.

W informacji przekazanej przez Marcina Prusaka, rzecznika prasowego słupskiego szpitala czytamy między innymi, że „w ramach protokołu ERAS już na samym początku drogi, przy podejmowaniu decyzji o zabiegu, lekarz zbiera od pacjenta wywiad dotyczący nie tylko dotychczasowego leczenia i przyjmowanych leków, ale też nałogów, aktywności fizycznej, stanu odżywienia pacjenta i informuje go jak te czynniki wraz z procesem leczenia mogą wpłynąć na rehabilitację pooperacyjną. Do czasu zabiegu pacjent pracuje nad poprawą dobrostanu. To szeroko pojęte przygotowanie przedoperacyjne zwane prehabilitacją i obejmuje edukację pacjenta, utratę masy ciała u otyłych, zdrowe żywienie z odpowiednią zawartością białka, witamin i mikroelementów (nawet do 60 proc. chorych onkologicznych jest niedożywionych), regularny, dostosowany do możliwości wysiłek fizyczny (min. 30 minut dziennie ćwiczenia aerobowe i oporowe) oraz unikanie używek min. 4 tygodnie przed planowanym leczeniem”.

„Przed samym zabiegiem, już w szpitalu, zaleca się m.in. skrócenie czasu głodzenia przedzabiegowego pacjenta, podanie napoju węglowodanowego, unikanie podawania leków opioidowych z wyjątkiem tych niezbędnych i samodzielne zejście pacjenta na blok operacyjny. To wszystko ma zminimalizować poczucie stresu u chorego. W ramach protokołu ERAS zaleca się też np. odpowiednie ułożenie ciała podczas zabiegu, wykonanie operacji gdy tylko to możliwe metodą laparoskopową, unikanie rutynowego zakładania pacjentowi cewnika, sondy nosowo-żołądkowej i drenów oraz stosowanie krótko działających leków znieczulających”.

„Natomiast po wykonaniu operacji pacjent powinien jak najwcześniej być uruchomiony, w celu zapobiegania różnym powikłaniom. To oznacza jak najkrótszy czas leżenia w łóżku po zabiegu. Bardzo istotne jest też szybkie – do kilku godzin – wprowadzenie żywienia doustnego, oczywiście diety lekkostrawnej, odpowiedniej dla osób po zabiegach operacyjnych”.

„Ponadto, w celu oceny realizacji programu, niezbędny jest wieloletni nadzór pooperacyjny. On też daje pacjentowi poczucie komfortu i zaopiekowania przez zespół, który podjął się jego leczenia.
Podsumowując, ERAS to lepszy efekt leczenia i wydłużenie życia pacjenta, mniejsza liczba powikłań, krótszy pobyt w szpitalu, szybsza rehabilitacja i powrót do obowiązków życiowych i zawodowych, obniżenie kosztów leczenia”. (opr. rkh)

Skomentuj