K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Matka Mejra znów szuka swoich dzieci

0

Wieczory związane z obchodami 50-lecia Norwidowskiej premiery Teatru Dialogu i Poezji Rondo są okazją do zaprezentowania półwiecznego dorobku tej i innych grup teatralnych działających w obecnym Ośrodku Teatralnym Rondo. Szczególne miejsce w tej galerii wspomnień i aktualności zajmują teatry jednego aktora.

Piętnasty już wieczór będzie dniem kolejnego powrotu na scenę monodramu. Po 10 latach od premiery i scenicznej nieobecności obejrzeć będzie można Caryl Swift w spektaklu „Matka Meira i jej dzieci”. Upływ czasu nie zdezaktualizował tematu, który przyciągał uwagę świata przed trzydziestoma lata, czyli dramatycznych skutków wojny na Bałkanach. Tym razem wojna jest także na ustach niemal wszystkich, a fakty z nią związane powołują do życia w rzeczywistości niejedną spektaklową matkę Mejrę. Caryl Swift wciela się w postać Bośniaczki, która w trakcie czystek etnicznych w byłej Jugosławii straciła dzieci. Jest ona świadkiem prac wybitnej antropolog, która w Bośni i Hercegowinie ekshumuje i identyfikuje ofiary. Matka Mejra liczy na odnalezienie szczątków jej dzieci.

Scenariusz spektakl powstał na podstawie reporterskich relacji Wojciecha Tochmana i zmarłego w tym roku Ryszarda Bilskiego z wojny na Bałkanach. Reżyserował go Stanisław Miedziewski, a zaprezentowany zostanie 26 listopada w Teatrze Rondo o godz. 19. Bezpłatne wejściówki można odebrać w Ośrodku Teatralnym RONDO przy ul. Niedziałkowskiego 5a, a zarezerwować je pod numerem telefonu (59) 842 63 49 . (opr. rkh)

Skomentuj