K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Krakowskie szopki w muzeum

0

Boże Narodzenie coraz bliżej i w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej akcentów świątecznych. Na tematyczną wystawę zaprasza Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Jej otwarcie nastąpi 6 grudnia o godz. 13, a podziwiać będzie można szopki krakowskie.

Ekspozycja czasowa zatytułowana Szopki krakowskie przedstawiać będzie obiekty ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Magdalena Lesiecka, kuratorka wystawy podkreśla, że „szopki krakowskie to osobliwa wizytówka tego miasta. Wzbudzają zachwyt na wystawach w wielu zakątkach Europy. Wielopoziomowe, bogato zdobione budowle charakteryzują się zminiaturyzowanymi elementami zabytkowej architektury Krakowa. Fantazyjnie przetworzone, połączone z bogatą i żywą kolorystyką stanowią niezwykłą scenerię dla figurek Świętej Rodziny, postaci historycznych i bohaterów świata krakowskich legend. W przestrzeni od kilku centymetrów do ponad dwóch metrów wysokości zawierają wszystko to, co jest dla tego miasta najbardziej znamienne i charakterystyczne.
Szopkarstwo krakowskie jest tradycyjnym rzemiosłem. Przekazywane z pokolenia na pokolenie zapewnia jego nieustanne trwanie od XIX wieku. W tym okresie popularne stało się w Krakowie przyjmowanie w okresie świątecznym grup teatralnych wyposażonych w kukiełki. Zwyczaj inscenizowania figuralnych przedstawień ukazujących narodzenie Chrystusa wywodzi się z kultu żłóbka betlejemskiego i sięga wczesnego średniowiecza. Szopkarstwo krakowskie, jako ważna praktyka społeczna, zostało w 2018 roku wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Prezentowane na wystawie 22 szopki wykonane zostały w latach 1984–2021 przez twórców z Krakowa, Bielska-Białej, Rybnika i Wieliczki. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa czuwa nad organizacją corocznych konkursów na najpiękniejszą szopkę krakowską. Od 1937 roku, z przerwą na lata niemieckiej okupacji, w każdy pierwszy czwartek grudnia przed pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie spotykają się szopkarze prezentujący owoce swojej wielomiesięcznej pracy. W 2022 roku odbywa się jubileuszowa 80. edycja konkursu”.

Dzień po otwarciu wystawy zostanie ona udostępniona zwiedzającym. Dzieła małopolskich rękodzielników będzie można podziwiać do 15 kwietnia 2023 roku. (opr. rkh)

Fot. MPŚ w Słupsku

Skomentuj