K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Spichlerz Czerwony modernizowany

0

Trwają prace remontowo-adaptacyjne zabytkowego Spichlerza Czerwonego, stojącego nieopodal oddanego do użytku w w 2019 roku Spichlerza Białego. Muzeum Pomorza Środkowego może je realizować dzięki pozyskaniu przez marszałka województwa dofinansowania z Polskiego Ładu w wysokości ponad 15 milionów złotych.

– Wszystko zostało już przygotowane w ramach wspólnego projektu Spichlerze Sztuki. Biały – przeznaczony przede wszystkim na wystawy, pracownie pracowników merytorycznych, natomiast Czerwony – to miejsce głównie na zajęcia edukacyjne, miejsce na naszą bibliotekę, czytelnię, magazyny archiwaliów, starodruków, możliwość pokazania naszej kartografii, jak również przestrzeń dla pracowni konserwatorskiej, która boryka się z brakiem miejsca na obiekty wielkogabarytowe, no i oczywiście część zostanie przeznaczona także na magazyny muzealiów – informowała w czerwcu tego roku Marzenna Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Zachowana zostanie pierwotna bryła zabytkowego budynku o charakterze przemysłowym. Znikł wprawdzie szyb windowy, który został do spichlerza dobudowany współcześnie, ale wzdłuż tej ściany powstanie przeszklona klatka schodowa. Wewnątrz budynku wyeksponowane zostaną także zabytkowe elementy konstrukcyjne i stolarki użytkowej. Prowadzone są już niezbędne prace, po zakończeniu których obiekt będzie mógł pełnić funkcje kulturalne i edukacyjne. Projekty są dzielem słupskiego Inwestprojektu, a prace budowlane prowadzi Polska Inżynieria Artur Klejna z Lęborka.

Oba spichlerze – Biały i Czerwony – wkomponowują się w przekazane do użytku w zeszłym roku bulwary nad Słupią. Przestrzeń pomiędzy nimi zostanie wykorzystana na plenerowe działania kulturalne i społeczne. Całość ma zostać oddana do użytku wiosną 2024 roku. (opr. rkh)

Skomentuj