K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kolonoskopia bezpłatna i bez skierowania

0

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku przystąpił do realizacji programu badań przesiewowych raka jelita grubego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Osoby spełniające warunki programu mogą bezpłatnie zrobić kolonoskopię bez konieczności posiadania skierowania.
.
Kolonoskopia to badanie polegające na wprowadzeniu giętkiego endoskopu przez odbyt do jelita grubego, co umożliwia ocenę błony śluzowej jelita, wykrycie patologii, pobranie wycinków lub usunięcie zmian chorobowych takich jak polipy o średnicy do 15 mm. Większe zmiany usuwane są w ramach pobytu w oddziale szpitalnym. Usunięte polipy poddane są badaniu histopatologicznemu. Badanie kolonoskopii trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu.
.
Program bezpłatnych badań przesiewowych skierowany jest do osób w wieku od 50 do 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego, lub od 40 do 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego. Ważne, aby pacjenci nie mieli wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat oraz nie występowały u nich objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego.
.
Aby zakwalifikować się na badanie, należy wypełnić ankietę i pobrać środek przygotowujący do badania wraz z instrukcją w rejestracji pracowni endoskopii słupskiego szpitala w bloku E na parterze, naprzeciwko sklepiku. W tym celu należy osobiście przyjść do rejestracji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 59 84 60 530. Wzór ankiety dostępny jest na stronie internetowej słupskiego szpitala w zakładce Diagnostyka, pracownia endoskopii.
.
– W słupskim szpitalu badanie wykonują doświadczeni lekarze pracujący na wysokiej jakości sprzęcie. Zachęcamy do korzystania z badań profilaktycznych, które mogą wykryć zmiany na etapie, gdy możliwe jest całkowite wyleczenie pacjenta – mówią Andrzej Sapiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
.
Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tysięcy osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim po raku płuca nowotworem pod względem zachorowań wśród Polaków. (opr. jwb)

Skomentuj