K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Profesor ze słupskiego szpitala w Pałacu Prezydenckim

0

Profesor Katarzyna Pawlak-Osińska, pełniąca funkcję ordynatora Oddziału Otorynolaryngologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, znalazła się w gronie osób ze świata nauki zaproszonych do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Tam odebrała gratulacje od prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji uzyskania tytułu profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Sam akt nominacji otrzymała dwa lata temu, w lipcu 2020 roku, ale pandemia covid-19 przeszkodziła w organizacji oficjalnych uroczystości.
.
Tytuł naukowy profesor Pawlak-Osińska dedykowała swoim dzieciom i wnukowi, także jako przesłanie na całe życie, że nawet największe przeciwności losu nie powinny nas pozbawiać realizacji marzeń.
.
– Każdy posiada talenty, dużo talentów, trzeba je tylko odkryć i wyszlifować. Myślę, że zostałam obdarzona talentem pisania i mówienia, więc kariera naukowa nie była dla mnie ciężarem. Niemniej los niczego mi nie ułatwiał – gdy moja trójka dzieci była jeszcze mała, zmarł mój mąż. Był ciepłym człowiekiem, jego spokój i pogoda ducha otaczały nas jak kokon. Nauczył mnie, że nikomu niczego nie wolno zazdrościć, każdy ma inne potrzeby, inne wyzwania i inne radości… Trzeba iść własną drogą, cierpliwie i pogodnie To moje życiowe motto – pragnę je przekazać wszystkim, którzy są smutni, zrezygnowani, którzy porównują się z innymi i to ich wpędza w kompleksy. Nie czyńmy żadnych porównań, jesteśmy pięknem i mądrością, każdy inaczej i każdy może oraz powinien sięgać gwiazd, swoich własnych wymarzonych gwiazd… – mówi profesor Katarzyna Pawlak-Osińska.
.
Gratulacje z okazji wręczenia przez prezydenta RP dyplomu z nominacją profesorską złożył także pani ordynator zarząd słupskiego szpitala.
.
– Wspieramy rozwój zawodowy i naukowy naszych pracowników, gdyż mamy świadomość, że dzięki pogłębianiu wiedzy i kompetencji naszych pracowników wpływamy na lepszą jakość opieki nad naszymi pacjentami – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
.
– Pani Pawlak-Osińska w naszym szpitalu znana jest nie tylko jako znakomity naukowiec i pedagog, ale przede wszystkim jako świetny lekarz i ordynator oddziału. Pani profesor po prostu jest bardzo lubiana przez pacjentów – dodaje wiceprezes szpitala Anetta Barna-Feszak.
.
Profesor Katarzyna Pawlak-Osińska urodziła się 23 maja 1964 roku w Bydgoszczy, w rodzinie lekarskiej, w której ojciec był internistą, a mama laryngologiem. Naukę w liceum odbyła w klasie z rozszerzonym językiem angielskim. W 1988 roku ukończyła studia na kierunku lekarskim Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, po czym uzyskała specjalizacje z otolaryngologii, audiologii i foniatrii oraz z organizacji ochrony zdrowia. Jej pasją zawodową jest słuch i zmysł równowagi. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1993 roku na podstawie rozprawy o fizjologii i patologii błędnika, otrzymując za te pracę najwyższe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Dalszy rozwój naukowy oraz praca habilitacyjna były kontynuacją zainteresowań narządami zmysłów i zawierały nowe zagadnienia: otolaryngologii dziecięcej, manifestacji laryngologicznej chorób ogólnoustrojowych, takich jak niewydolność nerek, celiakia, nadciśnienie tętnicze, alergia, bielactwo oraz uwarunkowania szumów usznych – zagadnienia aktualnie najmniej zgłębionego w otolaryngologii. Jest autorką i współautorką łącznie kilkuset prac naukowych oraz własnej monografii naukowej. W roku 2010 została mianowana na stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez 13 lat była kierownikiem Zakładu Patofizjologii Narządu Słuchu i Układu Równowagi na tym uniwersytecie oraz kierownikiem Pododdziału Audiologii i Foniatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im A. Jurasza w Bydgoszczy. Od roku 2016 roku przez 3-letnią kadencję sprawowała funkcję Dziekana Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
.
Od 1 października 2019 roku profesor Katarzyna Pawlak-Osińska pracuje w słupskim szpitalu jako koordynator oddziału otorynolaryngologicznego. Mieszka w Ustce. Jest mamą trójki dzieci, dwóch synów i córki – wszyscy są lekarzami. Pasjonuje się literaturą, najbardziej kocha biografie oraz kryminały z dedukcyjnym wątkiem. Od 5. roku życia jeździ na nartach, choć – jak sama mówi – jest to jedyna aktywność fizyczna, którą lubi poza długimi spacerami z psem. Jest smakoszem kawy z różnych stron świata. (źródło: WSS w Słupsku, opr. jwb)

Skomentuj