K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Powtórka budżetowych poprawek

0

W najbliższy czwartek posłowie zajmować się będą projektem budżetu państwa na przyszły rok. Dzisiaj poseł PO Zbigniew Konwiński poinformował o poprawkach, które chce wprowadzić do projektu ustawy budżetowej.

W konferencji zorganizowanej w biurze poleskim Zbigniewa Konwińskiego uczestniczyła również Beata Chrzanowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku. Miało to podkreślać zasadność zmian, które zamierza zgłosić poseł do projektu budżetu państwa i fakt skonsultowania ich z lokalnymi samorządami. Słupskim akcentem w poselskich propozycjach – zgłaszanym już przed rokiem – jest budowa hali sportowo-widowiskowej, która kosztować miałaby 120 milionów złotych. Budżet państwa na ten cel miałby zabezpieczyć kwotę 50 milionów złotych.

– Zdajemy sobie sprawę, że hala jest bardzo potrzebna kibicom i mieszkańcom Słupska, wszystkim tym, którzy mają ochotę uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i w widowiskach, których nie można zorganizować w innej hali – mówi Beata Chrzanowska. – Oczywiście 50 milionów to jest tylko wstęp do tego, co potrzebne jest, aby wybudować halę sportową, ale może to być zadanie wieloletnie i do udźwignięcia. Tym bardziej, że większość miejskich inwestycji powstaje z kredytów. Bardzo bym się cieszyła, dyby ta poprawka znalazła się w budżecie państwa.

– Kolejna poprawka to obwodnica miasta Ustka, również powtórzona z ubiegłego roku – podkreślił poseł Konwiński. – Ja w dalszym ciągu mam nadzieję, że parlamentarzyści partii rządzącej z naszego regionu poprą te poprawki, bo oni wystarcza. Opozycja się popiera w takich głosowaniach, a przy minimalnej większości, którą rząd ma, wystarczą glosy parlamentarzystów PiS-u z naszego województwa, by te poprawki znalazły się w budżecie państwa. Obwodnica Ustki to jest na początek 20 milionów złotych. Są dwie poprawki, które dotyczą ziemi bytowskiej. Pierwsza, to budowa linii kolejowej z Bytowa do Lipusza i dalej do Kościerzyny, wraz z budową nowego przystanku i dworca w Lipuszu. Całość tej inwestycji szacowana jest na około 260 milionów złotych, a ja proponuję na rozpoczęcie tej inwestycji 60 milionów złotych. Druga poprawka, to budowa nowego centrum kultury z salą teatralną i widownią na 300 miejsc oraz sala kinową na około 100 miejsc w Bytowie. Szacowany koszt całości to około 40 milionów złotych, a ja proponuję na początek 20 milionów złotych.

Poseł Konwiński dodał, że obie poprawki bytowskie są uzgodnione z samorządowcami tego regionu i powtórzone sprzed roku. Wtedy one nie przeszły w sejmie, ponieważ wszystkie poprawki były głosowane w w jednym bloku, a nie pojedynczo.

– Mam nadzieję, że na rok przed wyborami PiS nie schowa się za parawanem takich zabiegów formalnych i te poprawki głosowane będą osobno. Mam też nadzieję, że przedstawiciele partii rządzącej z naszego regionu poprą zgłoszone przeze mnie poprawki – zakończył poseł.

Zbigniew Konwiński zapewnił też, że wnioskujący wskazał źródło finansowania tych poprawek. Ich sumaryczna wysokość to 150 milionów złotych. Sejm zajmie się projektem budżetu w najbliższy czwartek. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj