K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Mistrzowskie medale pływaków

0

Trener pływaków TP Skalar Słupsk Dariusz Grondziewski przekazał informację o ostatnich startach klubowych podopiecznych. Zarówno w Gliwicach jak i w Gorzowie Wielkopolskim miały one rangę mistrzostw Polski 15- i 16-latków. Poniżej zamieszczamy treść trenerskiej relacji.

W dniach 9-11.12.2022 r. W Gorzowie Wielkopolskim odbyły się najważniejsze zawody pływackie dla 16-latków. Były to Mistrzostwa Polski na pływalni 25-metrowej. Na starcie stanęli najlepsi w Polsce, a łącznie ponad 300 zawodników i zawodniczek z 94 klubów naszego kraju. Nasz klub wystartował w skromnej liczbie dwóch zawodników – Kacper Maksajda i Filip Konkel. Mimo tak nielicznej obsady w klasyfikacji generalnej zajęliśmy II miejsce z dorobkiem siedmiu medali (5 złotych, 1 srebrny, 1 brązowy) oraz trzema rekordami Polski.

Po zeszłorocznych mistrzostwach Polski w Lublinie, gdzie Kacper Maksajda zdobył cztery złote i jeden srebrny medal oraz pobił rekord Polski, powtórzenie tego wyniku było bardzo trudne. Zrobienie wyniku lepszego wydawało się wręcz niewykonalne. W Gorzowie Wielkopolskim plan startów był identyczny jak w Lublinie, czyli 50kl, 100kl, 200zm, 200kl, 100zm. Wszystkie eliminacje oczywiście zakończyły się awansem do finałów głównych.

Pierwszego dnia w konkurencji 50 metrów stylem klasycznym z czasem 26,67 Kacper zdobywa złoty medal z rekordem Polski. W drugim dniu grafik napięty bardziej. Na początek 100 metrów stylem klasycznym i mamy złoto z rekordem Polski 1.00,28. Po kilkunastu minutach w finale na 200 metrów zmiennym dokłada kolejne złoto. Ostatniego, trzeciego dnia, Kacper stawia kropkę nad „i” osiągając kosmiczny rekord Polski na 200 metrów stylem klasycznym, sięgając zarazem po złoty medal. Nowy rekord to od teraz 2.10,47. Na tym nie koniec, bo po krótkiej przerwie jest finał na 100 metrów zmiennym, w którym zdobywa swój piąty złoty medal.

Czasy na 50kl i 100kl to europejska czołówka do 18. roku życia. Za to wynik na 200kl klasyfikuje go jako lidera tabel. Jak na 16-latka jest OK.

Filip Konkel podczas Mistrzostw Polski 16-latków zanotował swój największy sportowy sukces. W Gorzowie Wielkopolskim zdobył swoje pierwsze medale rangi mistrzowskiej w swojej kategorii wiekowej. Srebrny medal wywalczył już pierwszego dnia zmagań w konkurencji 200 metrów stylem grzbietowym. Dokonał tego z nowym rekordem 2.03,05 dzięki wspaniałemu finiszowi. W drugim dniu Filip rywalizował w sprincie, czyli 50 metrów stylem grzbietowym. Czas w finale (26,56) dał mu VII miejsce w naszym kraju. W ostatnim dniu po raz kolejny pokazał moc i w finale 100 metrów stylem grzbietowym, również po finiszu, wywalczył brązowy medal z czasem 56,29.

Równolegle w Gliwicach (09-11.12.2022r) odbywały się mistrzostwa Polski 15-latków. Tu naszą jedyną reprezentantką była Olga Plaga. Przed Olgą nie było łatwe zadanie, bo konkurencje, w których startowała nie należą do najprzyjemniejszych, ale nasza zawodniczka ma silny charakter i dała radę. Tymi konkurencjami było 400 zmiennym, 200 zmiennym i na koniec 200 motylkowym. We wszystkich konkurencjach po porannych eliminacjach Olga awansowała do głównych finałów. Pierwszego dnia w finale na 400zm zdobyła swój pierwszy mistrzowski medal. Był to medal brązowy z nowym rekordem życiowym 5.03,86. W drugim dniu zanotowała kolejny awans do finału, a w nim kolejny brązowy medal na dystansie o połowę krótszym, czyli 200 zmiennym. Oczywiście z życiówką 2.22,85. W ostatnim dniu KOLOS czyli 200 motylkowym i w nim bez zmian. Rano na spokojnie awans do finału, w którym zajęła VII miejsce z rekordem 2.27,06. To wielki sukces Olgi i nagroda za jej ciężką pracę przez ostatnie lata. (opr. rkh)

Fot. TP Skalar

Skomentuj