K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zima z bonem turystycznym

0

Nie tylko święta są coraz bliżej, ale też terminu zimowego wypoczynku uczniów. Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku przypomina, że nadal można aktywować bon turystyczny. Mieszkańcy Pomorza mają jeszcze 41 tysięcy nieaktywowanych bonów.

– Bon jest ważny do końca marca 2023 r., ale sam nocleg czy impreza może się odbyć nawet później – informuje rzecznik. – Z Polskich Bonów Turystycznych można korzystać od połowy sierpnia 2020 r. Bon przysługuje na dziecko, które ma prawo do świadczenia lub dodatku wychowawczego „Rodzina 500+”. Na każde dziecko można otrzymać 500 zł, a w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością 1000 zł. Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski oraz jednodniowe wycieczki wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez w ramach danej oferty np. przewodnikiem bądź przejazdem autokarem. Płatności bonem przyjmują podmioty, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Obecnie jest ich ponad 28 tys. w całym kraju, a na Pomorzu ponad 6 tys. Listę można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl lub www.polska.travel.

Aby otrzymać bon nie trzeba składać wniosku. Jest on dostępny wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)ZUS). Można go aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Płatności bonem są realizowane poprzez SMS. Chcąc zapłacić za usługę trzeba pokazać specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który przyjdzie na wskazany numer telefonu.

Osoby, które nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, a chcą skorzystać z bonu, mogą go założyć w każdej chwili, samodzielnie przez Internet, albo w każdej placówce ZUS.

Mieszkańcy Pomorza aktywowali blisko 241 tys. bonów turystycznych o łącznej wartości prawie 217 mln zł. To ponad 85 proc. z wszystkich bonów jakie zostały dla nich przygotowane. (opr. rkh)

Skomentuj