K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Filmowe i warsztatowe spotkanie z Van Goghiem

0

Kino Rejs i Słupski Ośrodek Kultury zapraszają w niedzielę, 18 grudnia, na wyjątkowe warsztaty plastyczne. Poprzedzi je film Giovanniego Piscaglia „Van Gogh: Pola zbóż i zachmurzone niebiosa”, prezentujący nowe spojrzenie na twórczość artysty.

Organizatorzy zachęcają do udziału w tym dwojakiego rodzaju wydarzeniu. Sam film jest z jednej strony opowieścią o Helene Kröller-Müller (1869-1939), która na początku XX wieku kupiła prawie 300 dzieł wielkiego mistrza i w duchowej rozpaczy van Gogha mogła rozpoznać własną. „Z drugiej, film przedstawia egzystencjalną udrękę malarza, którą widzimy poprzez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy„Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” w Bazylice Palladiana w Vicenzy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał – od Paryża po Prowansję.

Po seansie rozpoczną się warsztaty plastyczne, prowadzone przez Kamilę Bednarz. „Organizator zapewnia potrzebne narzędzia i materiały. Nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ani talentów, niezbędna jest natomiast otwartość, ciekawość i chęć poznania nowych rzeczy. Uczestnicy przeanalizują autoportrety i listy Vincenta van Gogha, aby lepiej zrozumieć historię życia i osobowość artysty. Następnie namalują dwa autoportrety w stylu van Gogha, aby pokazać dwie strony własnej osobowości. Napiszą również list, w którym wyrażą swoje emocje towarzyszące malowaniu tak, jak robił to Vincent.

Warsztaty przeznaczone są dla osób powyżej 18 roku życia i obowiązują na nie zapisy (kontakt: [email protected], tel. 507 846 243) oraz opłata kosztów w wysokości 20 złotych. Liczba uczestników ograniczona jest do 10.

Pokaz filmu odbędzie się o godz. 13.30 w sali kinowej, natomiast warsztaty rozpoczną się w sali plastycznej Emceku przy alei 3 Maja 22 bezpośrednio po seansie i potrwają około 2 godzin. (opr. rkh)

Skomentuj