K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przymiarki do operacyjnych robotów

0

Słupski Wojewódzki Szpital Specjalistyczny stoi na progu korzystania z kolejnej nowiny sprzętowej. Lekarze systemowo przygotowują się do zastosowania robotów medycznych w zabiegach.

– W tej chwili jesteśmy na etapie rozmów z różnymi firmami, które produkują takie roboty – informuje Marcin Prusak, rzecznik prasowy słupskiego szpitala. – Przedstawiciele firm przyjeżdżają, prezentują swoje maszyny, a nasi lekarze je testują. Po zakończeniu tego cyklu zapadnie decyzja, które z urządzeń jest najbardziej przydatne dla naszego szpitala. Wtedy zaczniemy starania o pozyskanie środków na zakup takiego sprzętu, a jest to kilka milionów złotych, ponieważ sam szpital na taki wydatek nie stać. Będziemy zapewne prosić o wsparcie Pomorski Urząd Marszałkowski, który jest naszym właścicielem. Jesteśmy o tyle optymistami, że kilka szpitali w naszym województwie takie roboty już dostało.

Zastosowanie robotów w zabiegach operacyjnych ma wiele zalet. Specjaliści podkreślają, że urządzeniu nie zadrży ręka i się nie męczy, a przede wszystkim jest bardzo precyzyjne. Z ich pracy korzystają nie tylko lekarze, ale przede wszystkim operowani pacjenci. Proces wdrażania robotów w słupskim szpitalu koordynowany jest przez chirurga, dr. n. med. Jarosława Feszaka. (opr. rkh)

Fot. WSS w Słupsku

Skomentuj