K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie

0

Ujemne temperatury stanowią ogromne zagrożenie dla osób, które znajdują się w kryzysie bezdomności. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku od kilku tygodni regularnie kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych i wskazują im placówki, w których mogą uzyskać specjalistyczną pomoc. Apelują też do mieszkańców o zwracanie szczególnej uwagi na osoby narażone na wychłodzenie.
.
Warunki pogodowe, jakie przynosi tegoroczna zima, niejednokrotnie stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, koczujących na ławkach czy w prowizorycznych szałasach. Słupscy policjanci od wielu tygodniu wspólnie ze streetworkerami ze Stowarzyszenia Horyzont kontrolują miejsca, w których zazwyczaj przebywają bezdomni. Niestety w wypadku pozostających w kryzysie bezdomności często pojawia się dodatkowy problem – alkohol, który jest barierą w korzystaniu z noclegowni dla bezdomnych, a który w połączeniu z niskimi temperaturami na dworze zagraża życiu pijących. W takich sytuacjach mundurowi wzywają pogotowie ratunkowe, które udziela potrzebującym niezbędnej pomocy lekarskiej.
.
Policjanci apelują: w każdym przypadku, gdy zauważymy leżącego na ziemi człowieka, poinformujmy o tym policję. Reagujmy, wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Miejsca przebywania osób bezdomnych, takie jak klatki schodowe, altany ogrodów działkowych czy pustostany, można także oznaczać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Znajduje się tam specjalna kategoria pozwalająca wskazać punkty, w których zauważone były osoby mogące być narażone na wychłodzenie organizmu. Funkcjonariusze obejmą je stałym nadzorem podczas codziennych patroli. (opr. jwb)

Skomentuj