K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zmarł biskup Tadeusz Werno. Miał 91 lat

0

Informację o śmierci pierwszego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej podał ksiądz Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej w Koszalinie.
.
Biskup Tadeusz Werno urodził się 4 sierpnia 1931 roku w Kaźmierzu Wielkopolskim. Ukończył niższe seminarium w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie wstąpił do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 roku w Gorzowie Wielkopolskim z rąk biskupa Michała Klepacza. Przez trzy kolejne lata pracował najpierw jako wikariusz w gorzowskiej parafii katedralnej, a następnie jako ojciec duchowny w Niższym Seminarium Duchownym. Potem posługiwał w zielonogórskiej parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej oraz był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego w gorzowskiej Kurii Biskupiej.
.
W 1971 roku ksiądz Tadeusz Werno został proboszczem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świdwinie. 22 marca 1974 roku papież Paweł VI mianował go pierwszym biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ze stolicą tytularną Zattara, obecnie na terenie Algierii. Święceń biskupich udzielił mu w koszalińskiej katedrze 25 maja 1974 roku prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.
.
Biskup Werno było trzykrotnie wybierany przez Kolegium Konsultorów na administratora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: po śmierci biskupa Czesława Domina, po nominacji biskupa Mariana Gołębiewskiego na metropolitę wrocławskiego oraz po nominacji biskupa Kazimierza Nycza na metropolitę warszawskiego.
.
W latach 80. biskup Tadeusz Werno był przewodniczącym Komitetu Budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, duszpasterzem i kaznodzieją zaangażowanym w opiekę duszpasterską nad internowanymi i więzionymi w stanie wojennym. Był za to szykanowany przez aparat władzy komunistycznej.
.
Był Honorowym Obywatelem Świdwina i Słupska. Na wniosek władz koszalińskiej Solidarności prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Na emeryturę przeszedł 22 września 2007 roku. Od tego czasu był biskupem seniorem. Ostatnio mieszkał w Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu.
.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 i 23 grudnia w Kołobrzegu i Koszalinie.
.
W czwartek, 22 grudnia 2022 roku:
– godzina 18.15: wystawienie trumny z ciałem biskupa Tadeusza Werno w bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu, nabożeństwo różańcowe w intencji zmarłego,
– godzina 19.00: Msza Święta żałobna.
.
W piątek, 23 grudnia 2022 roku:
– godzina 11.00: wystawienie trumny z ciałem biskupa Tadeusza Werno w Katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie, nabożeństwo różańcowe w intencji zmarłego,
– godzina 12.00: Msza Święta pogrzebowa.
.
Po Mszy Świętej dalsza część uroczystości pogrzebowych na koszalińskim cmentarzu komunalnym przy ulicy Gnieźnieńskiej 44, od strony głównej bramy cmentarza.

Skomentuj