K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Święta z krakowskim akcentem

0

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku przygotowało na czas świąt Bożego Narodzenia wyjątkową wystawę. Do Słupska zawitały krakowskie szopki, tradycja budowania których sięga XIX wieku.

W okresie między świętami Bożego Narodzenia i Trzech Króli warto zajrzeć do słupskiego Zamku Książąt Pomorskich, gdzie eksponowane są szopki krakowskie. Te niezwykłe dzieła sztuki rzemieślniczej, przekazywanej w Małopolsce z pokolenia na pokolenie, zachwycają pomysłowością, kolorystyką i misternymi, wielopoziomowymi konstrukcjami, co doceniane jest nie tylko przez oglądających, ale i przez organizatorów dorocznych konkursów na najpiękniejszą szopkę. Bogate zbiory szopek ma Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, skąd pokazywane w Słupsku szopki zostały wypożyczone.

Powiązanie szopek z kultem betlejemskiego żłobka jest oczywiste, więc we wszystkich budowlach scena z Nowego Testamentu zajmuje eksponowane miejsce. Sposób jej przedstawienia jest już jednak różnorodny i zależny przede wszystkim od fantazji twórcy. Podobni jest z innymi scenkami czerpanymi z Biblii, popularnych kolęd czy pastorałek które wzbogacają te budowle. W szopkach bez trudu rozpoznać można elementy krakowskiej architektury, tradycji, a nawet postaci z legend, chociażby takie jak wawelski smok czy lajkonik. Większość konstrukcji jest starannie iluminowana, a niektóre wyposażone w urządzenia poruszające figurki czy elementy konstrukcji. To swoiste – nowoczesne już – nawiązanie do jednej z dawnych funkcji krakowskich szopek, czyli kolędniczego teatrzyku jasełkowego.

Podziwiając te dzieła sztuki trudno jest nie zwrócić uwagi na misternie wykonane figurki. Wprawdzie tradycję rzeźbienia ich w drewnie, a następnie malowania – chociaż i obecnie tak są tworzone – zastąpiono technikami i materiałami bardziej współczesnymi, ale nie odeszły w przeszłość ani drut, ani tkaniny. Wśród figurek bez trudu odnaleźć można znane postaci nie tylko z wspomnianych już legend, ale też z życia społecznego i kulturalnego regionu.

Wystawa szopek krakowskich, której kuratorem jest Magdalena Lesiecka otwarta została 7 grudnia i potrwa do 15 kwietnia. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj