K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Fikcyjna sprzedaż maseczek i rękawiczek

0

Do Sądu Rejonowego w Słupsku skierowany został akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie C., której Prokuratura Okręgowa w Słupsku zarzuca popełnienie 77 przestępstw związanych z fikcyjną sprzedażą towarów i wyłudzeniem za nie zapłaty. Przestępczy proceder miał trwać od sierpnia do września 2020 roku. Za pośrednictwem internetu 43-latnia słupszczanka oferowała do sprzedaży gumowe rękawiczki jednorazowego użytku oraz ochronne maseczki na twarz, które nie trafiały jednak do nabywców. Kobieta po zakończonych transakcjach nie wysyłała sprzedanego towaru, w związku z czym każdy z jej klientów został oszukany na kwotę od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W sumie w ten sposób oskarżona wyłudziła około 15 tysięcy złotych. Jak informuje prokuratura, przestępstwa popełniane były w początkowym okresie stanu epidemii SARS-CoV-2, co wiązało się z wykorzystaniem lęków społecznych i obaw przez zakażeniem koronawirusem.
.
Aktem oskarżenia – oprócz Małgorzaty C. – objęci zostali także Tomasz M. (42 lata), Robert Z. (43 lata) i Kamila T. (lat 46), którzy udzielali głównej oskarżonej pomocy w popełnianiu przypisanych jej przestępstw. Osoby te na własne nazwiska zgodziły się założyć konta bankowe, na które poszkodowani wpłacali potem pieniądze jako zapłatę za rzekomą sprzedaż rękawiczek i masek ochronnych.
.
W ocenie prowadzących dochodzenie Małgorzata C. do popełnienia przestępstw wykorzystywała fakt, że portal Allegro obejmował poszkodowanych programem ochrony kupujących i wypłacał im rekompensatę. Kobieta liczyła, że w sytuacji pokrycia szkód ofiary fikcyjnych transakcji nie będą informowały organów ścigania o przestępstwie.
.
Małgorzata C. i Tomasz M. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Wcześniej oboje byli już karani. W czerwcu 2022 roku roku Prokuratura Okręgowa w Słupsku wniosła do sądu akt oskarżenia przeciwko 5 osobom, w tym Małgorzacie C., w związku z popełnieniem w sumie 592 przestępstw polegających na wyłudzeniu łącznej kwoty prawie 70 tysięcy złotych z tytułu fikcyjnego oferowania do sprzedaży przez internet gumowych rękawiczek jednorazowych. (opr. jwb)

Skomentuj