K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Fala bliżej

0

W minionym tygodniu wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna poinformował o szczegółach projektu Fala, który ma ułatwiać podróżowanie w województwie. Wiadomo już, że wprowadzeniu tego systemu towarzyszyć będą zmiany cen biletów komunikacji miejskiej w Trójmieście. Na zasadzie testu system ruszy już w kwietniu, a wdrożony w pełni ma być w lipcu.

Przypomnijmy, że Fala to system połączony z dedykowaną aplikacją. Dzięki temu będzie można podróżować po województwie pomorskim z wykorzystaniem różnych środków transportu bez konieczności kupowania na nie oddzielnych biletów. System sam będzie naliczał ceny tak, aby podróż była jak najtańsza. Funkcjonować będzie także planer podróży, który podpowie najwygodniejsze i najszybsze połączenia. Podróżny, który nie będzie miał tej aplikacji, będzie mógł wykupić kartę o określonej wartości i nią posługiwać przy wsiadaniu i wysiadaniu z określonego środka transportu. Wystarczy w tym celu skorzystać z walidatora zainstalowanego w autobusach, tramwajach czy pociągach Polregio. Ponieważ Słupsk jest objęty tym systemem, odpowiednie urządzenia zostały już zamontowane w autobusach komunikacji miejskiej.

Z wprowadzeniem systemu wiążą się – na razie w Trójmieście i Wejherowie – zmiany cen biletów w komunikacji miejskiej. Ponieważ Słupsk boryka się z dużym problemem związanym z sytuacją w MZK, do tej sprawy stara się podchodzić rozważnie, ale wątpliwości co do podwyżki cen nie ma.

– Musimy to zrobić – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. – Podnoszenie tylko i wyłącznie stawki wozokilometra dla MZK, czyli generowanie kolejnych wydatków z budżetu miasta, z naszych podatków, jest droga donikąd. Będziemy mili zabezpieczoną komunikację, ale wpływy muszą być także zwiększone, a to może być zrobione tylko poprzez zwiększenie cen biletów. Myśmy dawno nie dokonywali takich zmian, więc najprawdopodobniej w tym roku będziemy to rozważali. Ale to nie jest spowodowane tylko wdrożeniem systemu Fala. Wierzymy w to, że ten system sprawi, że większa liczba mieszkańców będzie korzystała z komunikacji miejskiej.

Testowo system Fala będzie wdrażany od kwietnia, natomiast w pełni ma zacząć funkcjonować w lipcu tego roku. (opr. rkh)

Skomentuj