K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Specjalna łączność w centrach zarządzania kryzysowego

0

Pomorski Urząd Wojewódzki informuje o przekazaniu przez wojewodę powiatowym i miejskim centrom zarządzania kryzysowego specjalnego systemu cyfrowej łączności radiotelefonicznej.
.
– TETRA działa nawet wówczas, gdy zasilanie znika na wiele godzin. System ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków, ale przede wszystkim pomoże w zapewnieniu łączności w przypadku sytuacji kryzysowych. Jest szczególnie pomocny w koordynacji akcji ratunkowych – skraca czas potrzebny do ratowania życia ludzi i mienia. Bardzo się cieszę się, że od dziś jest także w państwa rękach – powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich na spotkaniu z przedstawicielami starostw powiatowych, które otrzymały radiotelefony.
.
System łączności TETRA będzie wykorzystywany do komunikacji pomiędzy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku a powiatowymi i miejskimi centrami zarządzania kryzysowego, a także dyspozytorniami medycznymi, Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz wyznaczonymi osobami. Dzięki radiotelefonom wzrosną możliwości operacyjne pracowników zarządzania kryzysowego, a to przełoży się na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców województwa.
.
„TETRA uzupełni użytkowany system łączności w standardzie cyfrowym DMR oparty o radiotelefony stacjonarne. Nowe rozwiązanie zapewni łączność, która będzie działała niezawodnie w przypadku wystąpienia np. huraganów, powodzi etc. Mobilna łączność pomoże służbom wojewody koordynować akcje ratunkowe” – czytamy na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. „To zaawansowany system, pozwalający na prowadzenie bezpiecznych korespondencji, umożliwia szybką, niezawodną, szyfrowaną komunikację z jednostkami mobilnymi i stacjonarnymi jednocześnie. Infrastruktura, w oparciu o którą działa TETRA, jest całkowicie niezależna od publicznych systemów łączności, w tym także od sieci komórkowych”. (opr. jwb, źródło PUW)

Skomentuj