K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Jak spać, maszerując, czyli powstańcze historie z pamiętników

0

Spotkanie na wskroś rodzinne, ale z mocnym akcentem historycznym zapowiada dr Aneta Aleksandra Duda, twórczyni zespołu Secesja, zajmująca się historią polskich rodzin arystokratycznych i ziemiańskich oraz historią kultury materialnej XIX wieku.
.
Dla młodszych i starszych, babć i dziadków z wnukami i wszystkich zainteresowanych historią, którzy w sobotę, 21 stycznia, przyjdą do filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej, przygotowane zostało ciekawe wydarzenie. Wiąże się ono z mijającą 22 stycznia 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego, najdłuższego i najbardziej krwawego polskiego zrywu niepodległościowego.
.
– Myślę, że my jako Polacy naprawdę powinniśmy o tym pamiętać. A że akurat ta data zbiega się z Dniem Babci i Dziadka, więc postanowiłam to w płynny sposób połączyć. Będzie to opowieść o powstaniu styczniowym, ale nie taka klasyczna, a widziana oczyma powstańców – mówi dr Aneta Aleksandra Duda, inicjatorka i współorganizatorka wydarzenia. – Będą to informacje wydobyte z pięciu różnych wspomnień i pamiętników, które ułożą się w obraz powstania i pobytu powstańców na Syberii, bo większość z nich została skazana. Dowiemy się, jak powstańcy spali, maszerując czy też jakich było pięć syberyjskich sposobów picia herbaty i jaki był stosunek rosyjskiej ludności do polskich skazańców. Szczegółów nie zdradzę, ale opowiem o zupełnie nieznanych faktach.
.
Słuchacze poznają biografie konkretnych uczestników powstania i osób, z którymi się oni spotykali. Pojawi się m.in. bardzo ciekawa postać, Kozak, który służył najpierw w wojsku rosyjskim, a potem przeszedł na stronę powstańców.
.
W tle wystąpienia dr Anety Aleksandry Dudy pojawi się prezentacja multimedialna, a cennym dopełnieniem wykładu będzie wystawa płaskorzeźb autorstwa Ryszarda Figata, inspirowanych powstaniem styczniowym. Prelegentka zaprezentuje także strój kobiecy z okresu żałoby narodowej i osobliwą biżuterię z tamtego czasu, a także replikę szabli z 1863 roku. Uczestników spotkania czekać będą jeszcze inne atrakcje.
.
– Myślę, że cenną inicjatywą jest też to, że zebraliśmy pieśni z tamtego okresu. Chyba rzadko kto słyszał np. „Marsz Żuawów” albo „Marsz żołnierzy Langiewicza”. A te właśnie pieśni będzie można usłyszeć – mówi Aneta Aleksandra Duda. – Do tego na wszystkich czekać będzie słodki poczęstunek, bo zarówno panie z zespołu Secesja, jak i z biblioteki przygotują wspaniałe ciasta. Natomiast zainteresowane osoby, wszystkie babie i wszyscy dziadkowie będą mogli spokojnie usiąść i posłuchać opowieści, dlatego że dziećmi zajmą się panie bibliotekarki oraz panie z zespołu w strojach historycznych. W osobnej sali będą przygotowane zabawy i konkursy, myślę więc, że to ciekawy sposób na spędzenie tego wyjątkowego dnia.
.
Spotkanie odbędzie się 21 stycznia przy ulicy Braci Gierymskich 1 o godzinie 11 w filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Wstęp wolny. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Skomentuj