K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Akwapark z oszczędnym ciepłem

0

Słupski akwapark budził wiele kontrowersji nie tylko podczas jego projektowania i budowy. Już po otwarciu – z wieloletnim poślizgiem – wciąż aktualne było pytanie o to, ile miasto będzie musiało dopłacać do jego działalności. Teraz, zamiast domysłów, pojawiają się liczby.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej kierownictwa słupskiego ratusza na plan pierwszy wysunęła się sprawa akwaparku i jego funkcjonowania. Przed rokiem zapowiadane było wdrożenie projektu dostarczania do tego obiekty ciepła produkowanego przez słupską spółkę Wodociągi. Teraz przynosi on już określone oszczędności.

– To, co wdrażaliśmy przed rokiem, dało określone efekty – mówi Anna Żołądek, prezes Parku Wodnego Trzy Fale w Słupsku. – Najbardziej widoczne jest to na fakturach za energię cieplną. W akwaparku panuje temperatura około 34 stopni, więc ogrzewanie wody i klimatyzacja muszą być włączone na maksa. Tutaj oszczędność za miesiące listopad i grudzień, to jest około 25 procent. Jest to dla nas bardzo dużo. Pamiętajmy, że cena energii cieplnej praktycznie poszła w górę trzykrotnie, więc cieszymy się, że Wodociągom udało się ten program zdrożyć, co nam pozwoliło zaoszczędzić około 60 tysięcy złotych miesięcznie. Ponadto podpisana przed rokiem umowa z firmą Solvena przynosi już konkretne oszczędności energii elektrycznej. Od okresu wakacyjnego mamy już opomiarowane ciepło wentylacyjne co daje nam oszczędności w granicach 27 procent.

Prezes Anna Żołądek nie kryje jednak, że miniony rok był ciężki. Wzrost cen energii elektrycznej i cieplnej spowodował, że pomimo oszczędności trzeba było zapłacić około milion złotych więcej za te media. Do tego doszło prawie 600 tysięcy więcej odsetek za spłacany kredyt. Te wydatki zostały pokryte ze środków spółki, pochodzących ze sprzedaży komercyjnej. Z tego samego źródła pochodziły pieniądze w kwocie ponad 1,5 miliona złotych przeznaczone na inwestycje, remonty i modernizacje. Ubiegły rok został zamknięty przychodem komercyjnym w wysokości ponad 9 milionów złotych. To jest 200 procent tego, co akwapark uzyskuje od miasta za świadczone usługi socjalne dla mieszkańców. Zarząd parku wodnego prowadzi także rozmowy ze spółkami Wodociągi i Engie zmierzające do zwiększenia oszczędności w energii cieplnej. Chodzi przede wszystkim o dostarczanie ciepła nie tylko do wody basenowej, ale i do systemu wentylacyjnego. Aby to było możliwe, potrzebna jest modernizacja akwaparkowego ciepłociągu i kotłowni. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj