K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Czujna 75-latka

0

Seniorzy często stają się ofiarami oszustów, którzy wykorzystują ich łatwowierność i dobre serce. Posługując się metodami na wnuczka czy policjanta, są w stanie wyłudzić od nieświadomych zagrożenia osób starszych oszczędności całego życia. Tym razem jednak 75-letnia kobieta nie dała się nabrać na podstęp przestępców.
.
Jak informuje rzecznik Komendy Miejskiej Policji, do 75-letniej słupszczanki zadzwonił mężczyzna podający się za kuriera, dopytując, czy jest w domu, ponieważ ma do przekazania listy polecone. Już w tym momencie coś zaniepokoiło seniorkę. Po pewnym czasie telefon zadzwonił ponownie i w słuchawce odezwał się głos mężczyzny, który podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Rozmówca poinformował kobietę, że poprzedni telefon był od oszusta, który został właśnie zatrzymany. Mężczyzna wypytywał seniorkę o pieniądze i kosztowności, i czy trzyma je w domu. Poinformował także, że ich rozmowa jest nagrywana. W pewnym momencie poprosił, aby słupszczanka spakowała swoje oszczędności, wyszła przed dom i przekazała je „policjantowi” z uwagi na prowadzone śledztwo. Kobieta zgodziła się na spotkanie, ale nie straciła czujności. Zaczęła zadawać pytania czekającemu na nią mężczyźnie, co spowodowało, że ten, zaniepokojony obrotem sprawy, nagle bez słowa się oddalił. Seniorka wraz ze swoimi oszczędnościami skierowała się do komisariatu policji i opowiedziała o zdarzeniu mundurowym.
.
Rzecznik KMP w Słupsku informuje, że policjanci stale prowadzą działania uświadamiające seniorów na temat zagrożeń, z jakimi mogą się zetknąć. Regularnie spotykają się z osobami starszymi w różnego rodzaju klubach seniora, uniwersytetach III wieku i świetlicach. Przypominają, że policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy ani żadnych rzeczy. Przykład 75-latki pokazuje, że to dobre narzędzie do zapobiegania tego typu przestępstw. (jwb)

Skomentuj