K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kolejny krok ws. farmy wiatrowej na Bałtyku

0

W ubiegły czwartek, 26 stycznia, wojewoda pomorski wydał pozwolenie na wykonanie przyłącza morskiej farmy wiatrowej Baltic Power do krajowego systemu elektroenergetycznego. To kolejna decyzja administracyjna po poprzedniej, z listopada ubiegłego roku, która dotyczyła ustalenia lokalizacji inwestycji.
.
Jak informuje biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, farma powstaje na Bałtyku w odległości 22 kilometrów od brzegu, w okolicy Łeby i Choczewa. Będzie w stanie zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat.
Udziałowcami Baltic Power są Grupa Orlen i Northland Power. Zgodnie z harmonogramem montaż fundamentów ma rozpocząć się w 2024 roku, w kolejnym pojawią się turbiny, kable i stacja, a w 2026 roku farma ma zostać oddana do użytku. W porcie w Łebie już w bieżącym roku rozpocznie się budowa bazy serwisowej, w której znajdą się m.in. magazyny części zamiennych, warsztaty i przestrzenie biurowe. Na terenie bazy w trybie ciągłym pracować ma około 50 osób odpowiedzialnych za jej utrzymanie. (opr. jwb)

Skomentuj