K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

ORP Błyskawica – najstarszy istniejący niszczyciel

0

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku organizuje kolejne spotkanie z cyklu „Służby mundurowe, historia i technika”, obejmującego tematykę pomorską od końca XVIII do początku XXI wieku. Tym razem prelegentem będzie Wojciech Wachniewski, który zaprezentuje historię polskiego niszczyciela ORP Błyskawica.
.
„Okręt ORP Błyskawica zbudowano w Wielkiej Brytanii. W okresie dwudziestolecia został wprowadzony do Marynarki Wojennej. Jest najstarszym z istniejących na świecie niszczycieli. Ponadto wyróżnił się jako »urodzona w czepku szczęściara – wszak niemal sześć lat dzielnie służyła w ogniu II wojny światowej. W jej trakcie przepłynęła około 150 tysięcy mil morskich, co oznacza siedem i pół podróży dookoła Ziemi po równiku. Wzięła udział m.in. w kampanii norweskiej, ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach Torch, Overlord i bitwie pod Ushant. Odznaczona za wojenną służbę Krzyżem Virtuti Militari. Od niemal połowy wieku jest honorową »Gospodynią Gdyni«” – czytamy w zapowiedzi autora. Wykład na temat ORP Błyskawica.
.
Wykład odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 lutego, o godzinie 12 w Białym Spichlerzu. W kolejnych spotkaniach w ramach cyklu „Służby mundurowe, historia i technika” zaprezentują się: 4 marca ppłk rez. Pil. Janusz Gizara z odczytem na temat historii i tradycji 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Redzikowie oraz 15 kwietnia inż. Marek Góralczyk, który będzie opowiadać o historii nurkowania w Polsce po 1945 roku. Wstęp wolny. (opr. jwb)

Skomentuj