K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zakazana spowiedź?

0

Tydzień temu były prezydent Słupska Robert Biedroń, europoseł Nowej Lewicy, działacz na rzecz praw osób LGBTQ+ wypowiedział się w mediach społecznościowych w sprawie sakramentu spowiedzi. Chodziło o spowiedź dzieci, która – w opinii polityka – powinna być zakazana.
.
Na jednym z portali społecznościowych europoseł Robert Biedroń, były prezydent Słupska, zamieścił filmik ze swoim udziałem, w którym negatywnie wyraża się o spowiedzi dzieci w Kościele katolickim.
.
– Czy opowiadasz obcej osobie, np. sprzedawczyni w sklepie, o tym, że masz fantazje seksualne na temat kolegi czy koleżanki? Albo kierowcy autobusu – też obcej osobie – o tym, że zapaliłeś szluga? Nie! To czemu podczas spowiedzi opowiadasz o tym obcemu? Księdzu? Dlaczego ktoś cię do tego zmusza? To absurd. Uważam, że spowiedź dzieci powinna być zakazana. A wy co o tym sądzicie? – mówił w wystąpieniu Robert Biedroń.
.
Wypowiedź ta, wielokrotnie powielana w innych mediach społecznościowych, spolaryzowała reakcje odbiorców. Przebijały się opinie, że politycy nie powinni mieszać się do wewnętrznych spraw Kościoła, a konstytucja gwarantuje prawo do wolności religii i wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców, ale i znalazły się głosy, w których internauci mówili o traumie, dyskomforcie w związku z doświadczeniem spowiedzi.
.
Dziś do naszej redakcji trafił tekst napisany przez słupskiego radnego Jacka Szarana, który postanowił zareagować na wypowiedź byłego prezydenta Słupska. Poniżej prezentujemy pełną treść.
.
Zakazana spowiedź?
.
„Spowiedź dzieci powinna być zakazana” — powiedział Robert Biedroń, były prezydent Słupska. W innym miejscu rozwijając swoją myśl oświadczył, że „konfesjonał to nie kozetka terapeuty”.
.
„Czy opowiadasz obcej osobie, np. sprzedawczyni w sklepie, o tym, że masz fantazje seksualne na temat kolegi lub koleżanki, albo kierowcy autobusu?” – pyta europoseł i dodaje: „Spowiedź zakłada rozmowę z obcym mężczyzną o seksualności”
Po pierwsze – uwaga natury ogólnej – byłemu prezydentowi Słupska wszytko kojarzy się z jednym.
.
Nie ma znaczenia czy będziemy chcieli rozmawiać o górnictwie, rybołówstwie czy transporcie wodnym – Robertowi Biedroniowi, wszystkie drogi schodzą się we wiadomym miejscu. Żeby sprawa była jasna, – mnie zupełnie nie interesuje, co w tej materii interesuje Roberta Biedronia. Na tym oparta jest klasycznie rozumiana tolerancja, iż cierpliwie znoszę takie postawy. Natomiast sprzeciwiam się, gdy ludzie paradujący po tym łez padole z hasłami wolności, równości i braterstwa są ich jawnym zaprzeczeniem. Bo czym w istocie jest propozycja byłego prezydenta Słupska, jak nie, otwartą deklaracją wrogości wobec ludzi wierzących, nieukrywaną wobec nich niechęcią i uprzedzeniem?
.
Jeżeli istotą chrześcijaństwa (rzymskokatolickiego) jest łączność z naszym Panem poprzez przyjęcie Komunii Świętej, którą można urzeczywistnić tylko z czystym sercem, a więc dopiero po spowiedzi, to deklaracja Roberta Biedronia sprowadza się do prostego postulatu, by dzieci poniżej lat 16 nie przyjmowały Komunii Świętej. Przy czym proszę zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt wypowiedzi byłego prezydenta Słupska: konfesjonał to nie kozetka terapeuty”. Czyli na kozetce tak, ale na klęczkach już nie.
.
Mam inny pogląd w tej sprawie, ale wcale nie zamierzam postulować zamykania poradni terapeutycznych, bo jeżeli ktoś ma potrzebę położyć się na kozetce, to nie zamierzam ingerować w takowe zapotrzebowanie. Polska jest wolnym krajem, gdzie żyją wolni obywatele. O czym rozmawia pacjent ze swoim lekarzem, to też nie moja sprawa. Jeżeli niewierzący rodzice wyślą swoje dziecko do psychologa, to mają takie prawo To ich wybór! Wiem, że czynią, to z miłości do swojego dziecka. Tak samo wierzący rodzice mają prawo wychowywać swoje dzieci, tak jak uważają to za stosowne!
.
Gwarantuje to im K-O-N-S-T-Y-T-U-C-J-A!
.
Każdy atak na prawo rodziców do wychowania swoich dzieci jest atakiem na Konstytucje. W art. 48 czytamy: Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania”. Żeby krzyczeć: „Konstytucja, konstytucja” to należy ją znać. Były prezydent Słupska twierdzi, że „spowiedź zakłada rozmowę z obcym mężczyzną o seksualności”. Czyli z księdzem nie, ale już z edukatorem seksualnym w szkole – tak! To jest w czystej postaci filozofia Kalego, który jak ukraść krowę, to dobrze, ale jak mu ukradną krowę, to źle”. I na koniec jeszcze jedna rzecz. Robert Biedroń nigdy nie wezwie społeczności żydowskiej, by zaniechano obrzezania dzieci (takie też żyją w Polsce) lub by zaniechali uboju rytualnego, bo wie z której strony wieją wiatry i skąd może dostać z „liścia”.
Jacek Szaran

Skomentuj