K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Inwestycyjny boom

0

W bieżącym roku ratusz zakończy kilka ważnych inwestycji drogowych i przystąpi do realizacji kolejnych, w tym południowo-wschodniej nitki ringu oraz pięciu kilometrów nowych dróg po zachodniej stronie miasta. Widoczny jest już efekt prac przy budowie węzła transportowego oraz 57 mieszkań komunalnych przy Długiej i Płowieckiej.
.
Aktualnie nowo budowane rondo na styku ulic Kilińskiego i Kaszubskiej czeka jedynie na dostawę asfaltu i położenie nowej nawierzchni. Stanie się to możliwe, kiedy po zimowej przerwie technicznej wytwórnie mas bitumicznych wznowią produkcję materiału. Najprawdopodobniej z końcowymi robotami inwestycja ruszy w ciągu miesiąca i od początku marca rondo będzie udostępnione użytkownikom.
.
Z kolei ulica Wiejska rzutem na taśmę tuż przed świętami Bożego Narodzenia została zabezpieczona jedną warstwą bitumiczną, dzięki czemu na tym newralgicznym dla komunikacji odcinku udało się wprowadzić ruch pojazdów. To zdecydowanie poprawiło warunki poruszania się w mieście, a korki, które tworzyły się już na ulicy Deotymy w kierunku szpitala czy wylotu na Gdańsk, zostały w dużej mierze rozładowane.
.
– To, co dzieje się w mieście, obserwujemy przez naszą wewnętrzną aplikację i widzimy, jak jeżdżą autobusy miejskie. Po otwarciu przez nas ulicy Wiejskiej od razu widać było, że sytuacja zmieniła się na lepsze. Wcześniej mieliśmy nawet po 20 minut opóźnień, w tej chwili wynoszą one 2-3 minuty – mówi dyrektor ZIM Tomasz Orłowski. – Aktualnie wykonawca ulicy Wiejskiej, czekając na wznowienie produkcji masy bitumicznej, wykonuje chodniki i parkingi, tak więc budowa nie stoi w miejscu.
.
Postępy widać także na ulicy Rybackiej, gdzie na odcinku od stacji paliw do ronda na styku z ulicą Chopina udało się położyć trzy warstwy asfaltowe, dwie na pozostałej części – do ulicy Moniuszki. Brakująca trzecia warstwa ścieralna wylana zostanie po dostawie masy bitumicznej. Podobnie jest na ulicy Łady-Cybulskiego, gdzie roboty stanęły wyłącznie z powodu braków w dostawach budulca.
.
Kolejna inwestycja drogowa prowadzona na ulicy Jana Kazimierza, związana z wykonaniem kompleksowej nawierzchni jezdni, chodników, odwodnienia i oświetlenia, zmierza już do końca, trwają jedynie prace wykończeniowe. Natomiast na remontowanej ulicy Andersa prowadzone są aktualnie prace brukarskie.
.
Miasto intensywnie przygotowuje się także do wyzwań w postaci realizacji południowo-wschodniej nitki wewnętrznej obwodnicy, tzw. ringu, a także rozpoczęcia w tym roku prac projektowych dla dalszych jej etapów. Wkrótce rozpocznie się też przebudowa jednej z głównych ulic Podgrodzia – ulicy Armii Krajowej od skrzyżowania z Szarych Szeregów do dawnego plastikowego ronda. Na nowo budowana będzie także ulica Morska, a na Portowej w dwóch etapach układane będą chodniki i ścieżka rowerowa i pojawi się nowa nawierzchnia bitumiczna.
.
Już wkrótce ruszą również prace związane z wdrożeniem do realizacji potężnej inwestycji o wartości około 80 milionów złotych, sztandarowej dla rozwoju miasta.
.
– Chodzi o zagospodarowanie przyszłych terenów przemysłowych pomiędzy ulicą Grunwaldzką a aleją 3 Maja. Cały ten teren będzie oprojektowany. Wybudowanych zostanie tam ponad 5 kilometrów dróg oraz instalacji sanitarnych i wodociągowych, które stworzą atrakcyjną ofertę dla przedsiębiorców poszukujących dużych działek z dobrym dojazdem – zarówno w kierunku Ustki, jak i obwodnicy – mówi Tomasz Orłowski.
.
W tym roku zakończone zostaną także duże inwestycje, które miasto rozpoczęło w poprzednich latach. Mowa przede wszystkim o jednym z etapów węzła transportowego, dworca autobusowego.
.
– W tym tygodniu być może zakończony zostanie już cały modernizowany budynek łącznie z dachem w stanie surowym otwartym – mówi dyrektor ZIM. – Wykonawca prowadzi też roboty budowlane w zakresie parkingów i dróg dojazdowych i wykonywana jest konstrukcja nowoczesnej szklanej elewacji. Większość słupszczan i słupszczanek widzi tę budowę od strony stacji kolejowej, gdzie tak naprawdę nic się nie zmieniło poza tym, że odtworzyliśmy oryginalną elewację, znacznie ładniej, niż było to pierwotnie. Od drugiej strony natomiast rewitalizowany obiekt ma już inny charakter – nowoczesny, przeszklony.
.
W 2023 roku miasto przekaże także do użytku 57 nowo wybudowanych mieszkań zlokalizowanych w trzech budynkach zabudowy wielorodzinnej u zbiegu ulic Płowieckiej i Długiej. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Skomentuj