K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Testowanie kolejnego robota

0

Marcin Prusak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku poinformował o testowaniu przez chirurgów robota operacyjnego Da Vinci. To już kolejny robot, który jest testowany w słupskim szpitalu przed decyzją o zakupie jednego z nich.

„Dążenie do procesu robotyzacji i udzielania świadczeń medycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku jest naturalnym efektem długoletnich działań podejmowanych przez zarząd i personel szpitala.
– Ostanie lata to czas, gdy znacznie rozwinął się w naszej placówce zakres operacji przeprowadzanych metodami laparoskopowymi, czyli małoinwazyjnymi bez użycia tradycyjnego skalpela – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Dzięki zastosowaniu tych metod pacjenci dużo szybciej dochodzą do zdrowia, mają dużo mniejsze dolegliwości bólowe, szybciej się rehabilitują i wcześniej wychodzą zdrowi ze szpitala do domu. Ponieważ zabiegi laparoskopowe są w słupskim szpitalu stosowane z dużym powodzeniem, kolejnym pożądanym etapem unowocześniania zabiegów proponowanych przez placówkę będzie zakup robota operacyjnego.

Nowoczesny robot medyczny umożliwia wykonywanie skomplikowanych operacji chirurgicznych.

– Wyspecjalizowana kadra, którą posiadamy może podjąć się wykonywania zabiegów w zakresie takich gałęzi medycznych, jak urologia, ginekologia, chirurgia bariatryczna, neurochirurgia oraz chirurgia ogólna i onkologiczna – tłumaczy Anetta Barna-Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

W celu przygotowania personelu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku do wdrożenia robotów operacyjnych w placówce utworzono Zespół ds. Robotyki, nad którym przewodnictwo objął dr n. med. Jarosław Feszak. W skład zespołu wchodzą lekarze z oddziałów urologicznego, pediatrycznego, położniczo-ginekologicznego, chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz oddziału otolaryngologicznego, a także kierownik bloku operacyjnego. Członkowie zespołu ds. robotyki odbyli szereg spotkań roboczych z przedstawicielami firm oferującymi roboty operacyjne. Podczas tych spotkań prezentowane były możliwości poszczególnych robotów operacyjnych firm Medtronic, CMR Surgical, a obecnie Synektik (robot Da Vinci IV generacji). Obecnie członkowie zespołu ds. robotyki biorą udział w szkoleniach praktycznych z obsługi robotów operacyjnych. Testy potrwają do poniedziałku, 6 lutego”. (opr. rkh)

Fot. WSS w Słupsku

Skomentuj