K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Czas na opinie mieszkańców

0

W środę, 1 lutego, opublikowana została w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego uchwała Rady Gminy Słupsk z dnia 12 stycznia 2023 roku dotycząca przeprowadzenia konsultacji społecznych w związku z planowaną zmianą nazwy samorządu. Otwiera to drogę do procedowania wniosku w tej sprawie.
.
– Do tego się przymierzamy, bo przedwczoraj właśnie została opublikowana w Dzienniku Urzędowym nasza uchwała, a wszystkie dalsze terminy działań są uzależnione od daty ukazania się tego dokumentu, tak więc teraz będziemy już ten harmonogram układać – mówi Ewa Guzińska, rzecznik prasowa Urzędu Gminy Słupsk. – Akurat luty i marzec to także czas wyborów sołtysów, więc na pewno i ten element będzie się wtedy pojawiał. Wszelkie informacje związane z konsultacjami, dostępnymi formularzami do wypełnienia podawane będą również na naszej stronie internetowej. Chcemy, aby udział mieszkańców był jak najliczniejszy, więc ankiety będzie można po prostu pobrać ze strony i do nas dostarczyć, ale również podczas bezpośrednich spotkań formularze będą fizycznie dostępne. Także u sołtysów w każdej miejscowości.
.
Wcześniej poprzez konsultacje w sprawie zmiany granic administracyjnych mieszkańcy gminy Słupsk zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko planom włączenia części jej sołectw do miasta. Frekwencja wyniosła wtedy ponad 81 procent. Z tej grupy 14.102 mieszkańców, czyli 98,8 procent wszystkich, którzy wzięli udział w konsultacjach, nie chciało zmiany granic. Samorząd liczy na podobnie duży udział społeczności gminy i tym razem.
.
Na podstawie zebranych materiałów i wyników konsultacji, jeśli finalnie gmina otrzyma mandat społeczny, do końca marca zostanie złożony stosowny wniosek do wojewody o zmianę nazwy jednostki samorządu. W kolejnym etapie wniosek opiniować będzie zarząd województwa, na koniec natomiast dokument trafi do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
.
Dlaczego jednak nie postawiono na Siemianice, w których mieszka około 3,5 tysiąca mieszkańców, ponad dwa razy tyle co w Redzikowie? Zmiana Gminy Słupsk na Gminę Redzikowo ma w opinii samorządu racjonalne umotywowanie, nie tylko wynikające z tego, że nikt nie będzie więcej mylił miasta z gminą czy odwrotnie z powodu podobieństwa w nazwie.
.
– Brane były pod uwagę różne warianty, ale jeśli chodzi o Redzikowo, to po pierwsze zdecydowała bardzo duża rozpoznawalność tej miejscowości, obecność bazy amerykańskiej i Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie, z drugiej – co także bardzo ważne – jej charakterystyka – mówi Ewa Guzińska. – Jest Redzikowo Osiedle i Redzikowo Wieś i ten układ odzwierciedla trochę charakter naszego samorządu, bo z jednej strony to typowo wiejska gmina, z drugiej – znajduje się tu i strefa ekonomiczna, i droga S6 w najbliższej przyszłości, i wiele takich instytucji, które służą całej gminie. Chodzi o park wodny, lodowisko, szkołę podstawową, liceum wojskowe czy Lądowisko Kultury, a także żłobek „Iskiereczka”, co może stanowić o ośrodku samorządu.
.
Zgodnie z treścią uchwały konsultacje społeczne w gminie Słupsk rozpoczną się po dwóch tygodniach od dnia opublikowania uchwały i potrwają do 15 marca 2023 roku. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Skomentuj