K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Studia we współpracy z biznesem

0

Dzisiaj, 8 lutego, w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbyła się konferencja biznesowa pod hasłem „Kierunek Słupsk. Odkryj potencjał biznesowy Słupska”. Otwarcie konferencji poprzedziło podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Akademią Pomorską w Słupsku i firmą technologiczną GlobalLogic.

Ze strony słupskiej uczelni dokument podpisał dr hab. Andrzej Urbanek, prorektor ds. kształcenia, a firmę GlobalLogic reprezentował dyrektor oddziału koszalińskiego Piotr Bartkiewicz.

– To dla nas bardzo ważne wydarzenie, które pokazuje, że nasza uczelnia idzie w kierunku szerokiej współpracy z biznesem – podkreśla prorektor Andrzej Urbanek. – Współczesne kształcenie musi wychodzić naprzeciw oczekiwaniom nie tylko społecznym, ale też oczekiwaniom biznesu. Bez wsparcia biznesu i głosów doradczych nie jesteśmy w stanie budować programów, które odpowiadałyby rzeczywistym potrzebom i byłyby odpowiedzialne społecznie. Mówimy tutaj o technologiach IT, które – co widzimy po okresie pandemii – zaczynają zmieniać naszą rzeczywistość. To tempo jest tak szybkie, że my musimy zastanawiać się już dzisiaj nad tym, jakie mogą być tego skutki. Nie mówimy tylko o pozytywach, ale mówimy też o negatywach.

– My, jako GlobalLogic, współpracujemy z kilkunastoma uczelniami – zaznacza dyrektor Piotr Bartkiewicz. – Spektrum tej współpracy jest bardzo szerokie. To nie tylko stymulowanie kształcenia i pozyskiwanie studentów na wczesnym etapie po to, żeby potem zostawali naszymi pracownikami. Staramy se również pracować ze stroną edukacyjną na przykład w zakresie wspierania procesów rekrutacyjnych. To współpraca w zakresie propagowania nowych technologii wśród młodych ludzi po to, bu zachęcać ich do studiowania na takich kierunkach, które w przyszłości mogą dawać bardzo satysfakcjonującą pracę. Bardzo się cieszę, że formalizujemy naszą współpracę, która i tak już od pewnego czasu trwa.

List intencyjny jest także kolejnym krokiem w stronę poszerzenia oferty studiów o kierunki związane z informatyką. Chodzi o kształcenie młodych ludzi w kierunku cyfryzacji, a nie naukę jednego języka programowania czy konkretnej technologii. Słupska uczelnia chce także kłaść nacisk na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Nowym kierunkiem, który najprawdopodobniej zostanie otwarty w nowym roku akademickim będzie informatyka przemysłowa.

Sama konferencja poświęcona była rozwojowi sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BSS – Business Services Sector) w Słupsku. To kolejna odsłona kampanii budowania oferty i marki Słupska, jako butikowej lokalizacji dla sektora BSS na Pomorzu. W spotkaniu udział wzięli lokalni przedsiębiorcy i przedstawiciele międzynarodowych korporacji z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. (rkh)
Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj