K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowe autobusy dla słupskiego PKS

0

Słupski PKS systematycznie modernizuje swój tabor i go odmładza. Dzisiaj, 10 lutego, w starostwie podpisana została umowa na zakup czterech kolejnych autobusów marki Iveco. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

– W trzeciej edycji Polskiego Ładu, programu adresowanego do obszarów, gdzie funkcjonowały pegeery, złożyliśmy wniosek o zakup czterech nowych autobusów – informuje Paweł Lisowski, starosta słupski. – Myślę, że te autobusy są już dobrze znane w regionie, ponieważ sześć takich pojazdów już zakupiliśmy wcześniej z programu inwestycji lokalnych. Mamy wykonawce, który dostarczy nam te autobusy. Wprawdzie jest to termin pięciu miesięcy, ale mamy już informację, że może to być wcześniej.

Autobusy dostarczone zostaną przez ABP BUS & COACH Sp. z o.o. Spółkę komandytową, która swoją siedzibę ma w Słupsku. Na zakup czterech pojazdów przeznaczona została kwota prawie 5 mln zł brutto, czyli ponad milion zł brutto za jeden autobus. Oferowany pojazd to Iveco Bus typ CBLE 4/00 Crossway LE Line 13. Każdy autobus będzie spełniał bardzo wysoką normę emisji spalin Euro VI E i będzie częściowo niskowejściowy. Zależało nam, żeby pojazdy były komfortowe i bezpieczne dla pasażerów. Dlatego każdy autobusy będzie klimatyzowany, z wygodnymi fotelami wyposażonymi w pasy bezpieczeństwa, monitoring, systemem informacji pasażerskiej czy systemem automatycznego gaszenia pożaru w komorze silnika. Dodatkowo będzie można skorzystać z takich drobnych udogodnień, jak ładowarki USB czy oznakowanie w języku Braille’a. Warte podkreślenia jest również to, że wykonawca umowy zobowiązany jest do przeszkolenia pracowników zaplecza technicznego w zakresie obsługi i naprawy autobusów. Wykonawca zobowiązany jest też do przeszkolenia kierowców w zakresie eksploatacji i użytkowania tych pojazdów.

– Te autobusy są nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne i przyjazne – mówi Radosław Pankau ze spółki ABP BUS & COACH. – Filozofią naszej firmy, która zajmuje się sprzedażą pojazdów Iveco na terenie Polski, jest dostarczanie pojazdów przyjaznych środowisku, pasażerom i użytkownikom. Dzięki temu uzyskujemy dobre wyniki. Dość powiedzieć, że w tej chwili autobusy typu Crossway są autobusami sprzedającymi się najlepiej w Europie. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w rozwoju lokalnego transportu zbiorowego, o co tak dba powiat. A nie jest to tak często spotykane w kraju, bo zaledwie 10% wszystkich powiatów kladzie nacisk na rozwijanie transportu zbiorowego.

Zarząd słupskiego starostwa zapowiada ubieganie się o fundusze na kolejne zakupy autobusów i dalsze odmładzanie taboru PKS-u. Średnia wieku taboru autobusowego tej powiatowej spółki to 11 lat, a jeszcze kilka lat temu oscylowała wokół liczby 25 lat. Nowe autobusy z tej dostawy na liniach PKS-u mają zacząć się pojawiać już w kwietniu. (opr. rkh)
Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj