K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Fałszywi pracownicy ZUS

0

Po raz kolejny pojawiają się sygnały o oszustach podszywających się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tym razem ich ofiarą omal nie padła seniorka z Gdańska. Wczoraj naszą redakcję powiadomiła słupszczanka o próbie wyłudzenia danych na „ankietę ZUS” dotyczącą trzynastki.

Zbliżający się czas wypłaty dla emerytów trzynastek, to kolejna okazja dla oszustów do wyłudzania danych. Przedstawiając się jako pracownicy ZUS-u próbują tego telefonicznie lub pukając bezpośrednio do drzwi swojej potencjalnej ofiary. Tego doświadczyła wczoraj jedna ze słupszczanek, ale oszuści mieli pecha, bo starsza pani nie pobiera świadczenia z ZUS-u i odmówiła telefonicznego wypełnienia ankiety. Przestępcy działają również w bardziej bezczelny sposób.

– W minionym tygodniu w ręce policji wpadła para oszustów, którzy podawali się za pracowników ZUS – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik ZUS w Gdańsku. – Odwiedzali seniorów w domu i podczas podczas zagadywania ofiary przez kobietę, mężczyzna okradał mieszkanie. Na szczęście oszustów udało się złapać. To nie pierwsza tego typu sytuacja. Regularnie pojawiają się osoby, które udają urzędników bądź funkcjonariuszy, by w ten sposób wzbudzić zaufanie. Ich metody działania są różne, więc trzeba zachować czujność.

Rzecznik przestrzega, że fałszywi pracownicy ZUS mogą zjawić się w domu potencjalnej ofiary, oferując podwyższenie świadczenia lub wypłatę dodatku, niekiedy zaś obniżenie opłacanych składek. Oszustwo polega na wyłudzaniu danych osobowych np. przy pomocy fikcyjnych formularzy lub wyłudzaniu nienależnych opłat. Niekiedy oszuści proszą o przygotowanie dokumentów lub przygotowanie się do badania lekarskiego, a tymczasem okradają ofiarę. Na szczególne ryzyko narażone są osoby starsze i samotne. Zdarzają się też oszustwa internetowe.

Wizyty pracowników poza placówkami ZUS, odbywają się jedynie w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to kontrola u płatników składek. Prowadzą ją wyłącznie inspektorzy kontroli na podstawie upoważnienia. Jest ona zawsze zapowiadana. Inspektor informuje o niej doręczając zawiadomienie. Przed kontrolą Inspektor musi okazać upoważnienie do jej przeprowadzenia. Drugi to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W takim wypadku pracownik ZUS może skontrolować chorego w domu lub innym miejscu, które jest wskazane w zwolnieniu jako miejsce pobytu w czasie choroby. Każdy pracownik ZUS, który przeprowadza kontrolę posiada odpowiednią legitymację.

– Gdy nie jesteśmy pewni tożsamości osoby przedstawiającej się jako pracownik ZUS, można poprosić o pomoc w jej zweryfikowaniu dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numer 22 560 16 00 – dodaje rzecznik ZUS. – O każdej próbie oszustwa należy niezwłocznie poinformować policję. (opr. rkh)

Skomentuj