K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Czas ważnych decyzji

0

Słupscy ósmoklasiści stoją przed koniecznością dokonania wyboru szkoły ponadpodstawowej, w której będą kontynuować naukę. Niewielu z nich ma już sprecyzowany wybór i skonkretyzowane ścieżki rozwijania swoich zainteresowań. Większość jeszcze poszukuje.

Świadomość sytuacji, w której muszą się odnaleźć piętnastolatkowie i ich rodzice skłoniła ratuszowych urzędników – przy współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych – do wydania oświatowego informatora. Zawiera on wszystkie niezbędne informacje, które mają pomóc ósmoklasiście w wyborze szkoły ponadpodstawowej.

– Ten informator w pigułce przedstawia wszystkie miejskie szkoły ponadpodstawowe – mówi Marta makuch, wiceprezydent Słupska i prezentuje wydawnictwo. – W formie papierowej jest on dostępny w ratuszu, natomiast zachęcamy do pobierania tego informatora ze strony internetowej miasta. Można sobie zeskanować kod QR i mieć w swoim smartfonie czy tablecie wszystkie niezbędne informacje o danej szkole. Ten informator przesłaliśmy również do ościennych gmin, aby te udostępniły go swoim mieszkańcom. Przypomnę, że w naszych szkołach ponadpodstawowych ponad 60 procent stanowią uczniowie spoza Słupska.

Wiceprezydent Makuch zwróciła też uwagę na to, że w ofercie edukacyjnej szkół pojawiły się nowe kierunki. To między innymi efekt współpracy placówek oświatowych z lokalnym biznesem. W popularnym Elektryku uruchomiony będzie kierunek automatyka, natomiast w Drzewniaku będą to takie kierunki jak fotograf, operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego czy technik przemysłu mody. Nową atrakcyjną ofertę ma także Mechanik, w którym będzie można zdobyć zawód montera jachtów i łodzi. W Zespole Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego będzie szansa zdobycia kwalifikacji montera sieci i instalacji sanitarnych.

Ósmoklasiści oraz ich rodzice mają sporo czasu na podjęcie decyzji o wyborze właściwej dla siebie szkoły. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpoczyna się od 15 maja br. Odbywać będzie się poprzez system elektroniczny. Składanie wniosków do szkół potrwa do 20 czerwca, natomiast listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych poznamy 27 lipca. (opr. rkh)

Fot, Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj