K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dwulatki otrzymały lek chroniący przed RSV

0

Siedmioro dzieci – dziś dwulatków, urodzonych przedwcześnie i borykających się z dysplazją oskrzelowo-płucną – otrzymało w słupskim szpitalu dodatkowy lek w ramach programu profilaktyki zakażeń wirusem RSV.
.
Program lekowy jest realizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku już czwarty sezon i w jego ramach preparat w pierwszym roku życia otrzymują wszystkie dzieci, które urodziły się przed 32. tygodniem ciąży. Wówczas dostają one do pięciu dawek leku mającego uchronić je przed wirusem RSV, bo są narażone na szczególnie ciężki przebieg choroby po zakażeniu.
.
– Dodatkowo teraz, ze względu na sezon, w którym zakażeń RSV wśród dzieci jest wyjątkowo dużo, lek dostają również dzisiejsze dwulatki, które urodziły się wcześniej, a dodatkowo borykały się z dysplazją oskrzelowo-płucną. To w przypadku tych maluchów ogromnie istotne, by chronić je przed RSV – mówi Magdalena Kukulska, neonatolog ze słupskiego szpitala. – Możliwość dodatkowego zabezpieczania tych dzieci przez chorobą to ogromny sukces środowisk neonatologicznych. Wszyscy widzimy, co dzieje się na oddziałach pediatrycznych w ostatnich miesiącach. RSV jest groźny dla wszystkich małych dzieci, a dla wcześniaczków szczególnie.
.
Trzeba dodać, że koszt dawki takiego leku jest ogromny. Jedna dawka kosztuje około 6 tysięcy złotych, a nasze dwulatki dostaną trzy dawki. Sfinansuje to producent szczepionki i Ministerstwo Zdrowia.
.
W słupskim szpitalu rozpoczął się właśnie cykl szczepień dzieci mających w tym roku dwa lata. Jest ich siedmioro i pochodzą ze Słupska oraz z regionu słupskiego.
.
– To ogromnie ważne, że najbardziej wrażliwe dzieci mogą otrzymać wsparcie, które chroni je przed tak groźną dla nich chorobą. Dla nas satysfakcjonujące jest to, że dzieje się w to naszym szpitalu, który przystąpił do realizacji programu lekowego – mówi Andrzej Sapiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. (opr. jwb)

Skomentuj