K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bibliobus rusza na gminne drogi

0

Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy od wczoraj już oficjalnie dysponuje bibliobusem, czyli mobilnym punktem biblioteczny. Uroczyste przekazanie tego specjalistycznego pojazdu odbyło się przed Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.

Od wczoraj (23 lutego) Kobylnica jest jedną z niewielu miejscowości w Polsce, których biblioteka ma mobilny punkt biblioteczny.

– Oprócz tradycyjnych wypożyczeń książek, audiobooków, filmów i prasy bieżącej, czytelnicy będą mogli skorzystać z internetu, z gier multimedialnych oraz szerokiej oferty animacji literackich, spotkań autorskich i innych eventów plenerowych – mówi Renata Sztabnik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylnicy. – Zadaniem mobilnej biblioteki będzie prezentacja książek, promowanie czytelnictwa i zachęcanie do korzystania z pełnej oferty naszej biblioteki.

Dyrektor Sztabnik przypomniała też, że koncepcja ruchomych bibliotek, to udoskonalona wersja bibliotek wędrownych, która została zapoczątkowana w Szkocji u progu XIX wieku. Pierwszy miejski bibliobus zaczął funkcjonować w 1931 roku w Manchesterze. W Polsce pierwsze bibliobusy pojawiły się w latach 70. ubiegłego wieku. Były jednak nie funkcjonalne i nie cieszyły się popularnością. Na dodatek nie najlepsze drogi nie pozwalały na dotarcie do każdej miejscowości.

– Nasz bibliobus będzie dojeżdżał do 19 miejscowości położonych wzdłuż trzech najważniejszych tras drogowych – podkreśla Renata Sztabnik. – Pojawiał się będzie tam z częstotliwością co dwa tygodnie.

Mobilny punkt biblioteczny zakupiony został ze środków gminnych przy wsparciu finansowym z Programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014 – 2020. Uroczystego rozwiązania kokardy na drzwiach wejściowych do bibliobusu dokonał wójt Leszek Kuliński w towarzystwie najmłodszych czytelników. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj