K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

0

W najbliższą środę (1 marca) obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest on obchodzony od 2011 roku, kiedy to został ustanowiony przez Sejm RP.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Szacuje się, że w szeregach różnych lokalnych grup zbrojnych oraz organizacji politycznych i wojskowych o zasięgu krajowym w latach 1944-1963 brało udział około 300 tysięcy osób. Było to najliczniejsze podziemie antykomunistyczne w Europie Wschodniej. Ustanowienie dnia upamiętnienia na 1 marca wiąże się z egzekucją przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zostali oni w 1951 roku zamordowani strzałem w tył głowy w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Stanowili oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Słupskie obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 1 marca o godz. 17.30 przed kościołem św. Jacka. Kwadrans później planowane jest złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową, a o godz. 18 rozpocznie się msza święta w intencji Żołnierzy Konspiracji Niepodległościowej. (rkh)

Skomentuj