K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Reagujmy na krzywdę innych

0

Temperatury spadające w nocy poniżej zera powodują, że osoby bezdomne narażone są na wychłodzenie organizmu, a w konsekwencji nawet na śmierć. Słupscy policjanci wraz ze streetworkerami ze Stowarzyszenia Horyzont po raz kolejny sprawdzali miejsca, w których najczęściej przebywają bezdomni.

Jakub Bagiński, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku poinformował, że funkcjonariusze z wydziału prewencji słupskiej komendy wspólnie ze streetworkerami ze Stowarzyszenia Horyzont przez całą zimę sprawdzają miejsca, w których mogą gromadzić się osoby bezdomne.

– Pomimo tego, że w ciągu dnia temperatura znacznie przekracza 0 stopni to noce w dalszym ciągu są mroźne – zauważa Jakub Bagiński. – Taka pogoda stwarza realne ryzyko wychłodzenia organizmu nie tylko u osób bezdomnych ale także osób starszych i takich, które z uwagi na swoja nieporadność, w okresie chłodniejszych dni i nocy, mogłyby zostać narażone na skutki oddziaływania zimna. Kilkustopniowy mróz może okazać się zabójczy, a jeden telefon może uratować komuś życie.

Kontroli policjantów i streetworkerów podlegały te miejsca, które znane są od długiego czasu, ale również sprawdzane były lokalizacje, które wskazywane są mundurowym przez mieszkańców m.in. za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

– Niestety często dodatkowym problem, który jest olbrzymim zagrożeniem w połączeniu z niską temperaturą, jest alkohol – podkreśla oficer prasowy. – Podczas patroli funkcjonariusze informują zagrożone wychłodzeniem osoby o instytucjach, które udzielają pomocy i schronienia oraz przestrzegają o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur. W sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu mundurowi wzywają pogotowie ratunkowe, które udziela potrzebującym niezbędnej pomocy lekarskiej. Nie pozostawajmy obojętnymi na cudzą krzywdę i reagujmy. Każdy z nas może pomóc osobom, które nie mają przysłowiowego dachu nad głową. Pamiętajmy, aby nie przechodzić obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy. W każdym przypadku gdy zauważymy leżącego na ziemi człowieka, poinformujmy o tym policję.

Funkcjonariusze przypominają, że miejsca przebywania osób bezdomnych, takie jak klatki schodowe, altany ogrodów działkowych czy pustostany, można zaznaczać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tej internetowej aplikacji jest specjalna kategoria pozwalająca wskazać na mapie miejsce, w którym przebywają osoby mogące być narażone na wychłodzenie organizmu. Miejsca te zostaną objęte przez funkcjonariuszy stałym nadzorem podczas codziennych patroli. Kilkustopniowy mróz może okazać się zabójczy, a jeden telefon może uratować komuś życie. (opr. rkh)

Fot. KMP Słupsk

Skomentuj