K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Uczniowie biegli Tropem Wilczym

0

Obchodzony dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wiąże się między innymi z organizacją biegów pod nazwą Tropem Wilczym. W tę formę uczczenia tego dnia włączyła się również społeczność Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku.

– Szkoła przystąpiła do XI edycji wydarzenia organizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja – informuje Elżbieta Soroka, nauczycielka z ZSA w Słupsku. – Jest to wydarzenie cykliczne, o zasięgu międzynarodowym, największy bieg pamięci w Polsce. Głównym celem projektu, jest propagowanie działalności Żołnierzy Wyklętych, bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w latach 1945-1963, a także popularyzacja biegania, jako najbardziej dostępnej formy rekreacji. Dystans biegu liczy 1963 m, co symbolicznie upamiętnia datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Na bieżni szkolnego stadionu pojawiło ponad 700 uczniów i nauczycieli. Jedni przemierzali wyznaczony dystans marszobiegiem, inni biegli.

– Projekt Tropem Wilczym w szkole, poza organizacją biegu umożliwia również udział w konkursie stypendialnym dla najlepszego sportowca – dodaje Elżbieta Soroko. – W naszej szkole wytypowany został uczeń klasy pierwszej w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej Kajetan Kosicki, zajmujący wielokrotnie wysokie miejsca w biegach na średnich dystansach.

Po dotarciu do mety biegu najlepszych uhonorowano dyplomami i medalami. Organizatorzy wręczyli im także atrakcyjne nagrody rzeczowe. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj