K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Patrz i słuchaj na drodze

0

Od pierwszego dnia marca na drogach całego kraju prowadzona jest policyjna akcja informacyjno-edukacyjna „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”. Celem działań jest uświadomieniem uczestnikom ruchu drogowego, jakie zagrożenia może nieść między innymi nadużywanie nowoczesnych technologii komunikowania się.

Funkcjonariusze podczas kontroli zwracać będą uwagę na stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, a w szczególności na zachowanie zasad szczególnej ostrożności przy korzystaniu z nowoczesnych urządzeń technologicznych.

– Nowoczesna technologia w samochodach lub dostępna w telefonach sprawia, że unikanie czynników rozpraszających jest coraz trudniejsze – podkreśla Jakub Bagiński, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. – Jednak to od nas zależy w jakim stopniu korzystamy z tych udogodnień, czy podczas jazdy odbieramy połączenia telefoniczne, ustawiamy nawigację, słuchamy głośnej muzyki. Mimo, że większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować roli sygnałów dźwiękowych. Słuchając głośno muzyki, zwłaszcza poprzez słuchawki, pieszy czy też kierujący może nie usłyszeć klaksonu, sygnału pojazdu uprzywilejowanego i wielu innych dźwięków, które mogą świadczyć o konieczności zachowania ostrożności.

Sytuacje drogowe są coraz bardziej dynamiczne i zmieniają się w ułamkach sekund. Rozproszona uwaga może nie pozwolić dostrzec w porę niebezpiecznej sytuacji. Na tragiczne konsekwencje zdarzeń drogowych, szczególnie narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu. Należą do niej piesi, rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści, użytkownicy hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, a także urządzeń wspomagających ruch.
Policyjna akcja „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” potrwa do końca marca. (opr. rkh)

Skomentuj