K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Słupski laureat programu Zdolni z Pomorza

0

Uczeń czwartej klasy IV LO w Słupsku Mateusz Stankiewicz zajął pierwsze miejsce w Pomorskiej Lidze Zadaniowej z zakresu kompetencji społecznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Liga organizowana jest w ramach programu Zdolni z Pomorza.

Mateusz Stankiewicz jest ubiegłorocznym stypendystą Prezesa Rady Ministrów. Opiekunem uczniów uczestniczących w lidze był Mariusz Filimoniak, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w IV LO, ale słupski Zdolny z Pomorza pasjonuje się biologią i nie omieszkał podziękować swojej nauczycielce przedmiotu za przygotowanie go do tej rywalizacji.

– Po pierwsze, musiałem przejść eliminacje szkolne, które były dość wymagające – mówi Mariusz Stankiewicz. – Na etapie powiatowym otrzymaliśmy zadania droga internetową. Musieliśmy przygotować prezentacje i rozwiązać cztery inne zadania związane głównie z genetyką. Etap finałowy odbył się w minioną sobotę. Bardzo zaskoczyły mnie pytania, bo były trudniejsze niż na próbnej maturze z biologii, ale sobie poradziłem.

Przygotowana przez Mateusza Stankiewicza prezentacja dotyczyła prionów. Są to dodatkowe czynniki zakaźne, które wywołują choroby poprzez mutację genów. Na chorobę prionową może zachorować każdy. Dokładny mechanizm działania prionów nie został jeszcze poznany. Mateusz zamierza kontynuować swoje zainteresowania podejmując studia medyczne.

Laureat konkursu i dyrektor IV LO Jolanta Banaszkiewicz uhonorowani zostali przez wiceprezydenta Słupska Marka Golińskiego upominkami i listami gratulacyjnymi. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj