K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Łódki z Głobina na wodach oceanu

0

Specjalistyczne łodzie produkowane przez firmę Markos z Głobina będą wykorzystywane podczas działań patrolowo-interwencyjnych na wodach Oceanu Indyjskiego prowadzonych przez morskie oddziały służb granicznych. Właśnie dobiega końca produkcja ostatnich egzemplarzy, które już wkrótce zasilą tabor służb mundurowych. To bardzo nowoczesne łodzie, których produkcja wymaga zaawansowanej technologii.
.
25 egzemplarzy łodzi Madera Ribs trafi z Głobina na wody przybrzeżne jednego z krajów azjatyckich. Kontrakt na dostarczenie łodzi dla tamtejszej straży granicznej wygrała holenderska firma Madera Ribs, która realizuje kontrakt we współpracy z Markos. Produkcja rozpoczęła się kilka miesięcy temu i zakłada wykonanie gotowych egzemplarzy łodzi Rib.
.
Charakterystyka samych łodzi jest idealnym odzwierciedleniem zadań, jakie stawia przed nimi klient. Dzięki zastosowaniu konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych pozwalają one na osiąganie dużych prędkości nawet w ciężkich warunkach panujących na wodzie. Dzięki temu znajdują się często na wyposażeniu służb mundurowych, które prowadzą działania patrolowe czy interwencyjne.
.
– W pierwszym etapie realizacji kontraktu w Głobinie zbudowaliśmy 16 egzemplarzy, obecnie finalizowana jest produkcja ostatnich 9 sztuk, które uzupełnią tabor jednej z działających na Bliskim Wschodzie straży granicznych – mówi Piotr Chomontek, dyrektor techniczno-handlowy firmy Markos.
.
Budowa łodzi odbywa się z wykorzystaniem technologii infuzji – jednej z kilku bardzo zaawansowanych metod stosowanych w firmie Markos. Pozwala na uzyskanie laminatów najwyższej jakości.
.
– To technologia produkcji kompozytów wykorzystująca podciśnienie, które ułatwia przepływ żywicy do włókien zbrojenia. Do wcześniej przygotowanej formy układa się suche zbrojenie, tkaninę delaminacyjna, siatkę usprawniającą płynięcie żywicy. Następnie tak przygotowany wyrób zamyka się poprzez nałożenie worka próżniowego. Pompa próżniowa wytwarza podciśnienie i zasysa żywicę, która równomiernie przesyca zbrojenie – mówi Marcin Włoch, kierownik wydziału P3.
.
Uzyskane dzięki temu wyroby gwarantują bardzo dobre właściwości mechaniczne, wytrzymałościowe oraz wymogi wagowe produktu, co ma ogromne znaczenie w czasie wymagających warunków wykorzystywania. Cały projekt realizowany jest przez dwie rodzinne firmy – Markos z Głobina oraz Madera Ribs z Królestwa Niderlandów. Zagraniczny partner jest wysoko cenionym producentem łodzi wykorzystywanych zwłaszcza przez służby mundurowe oraz amatorów ekstremalnych podróży wodnych.
.
– Już ponad trzy dekady obecności na rynku producenta kompozytów skutkuje renomą i rozpoznawalnością wśród firm zainteresowanych współpracą z całego świata. Udział w tym projekcie to kolejne z wyjątkowych zleceń, któremu świetnie sprostaliśmy, potwierdzając jakość i profesjonalizm. Nasze wyroby trafią w kolejne miejsce na świecie a to dla nas duża satysfakcja – przyznaje Szymon Koseski, członek zarządu firmy Markos.
.
Markos działa na rynku od 1991 roku. Obok produkcji łodzi specjalizuje się w budowie elementów turbin wiatrowych czy elementów automotive. Siedziba firmy mieści się w podsłupskim Głobinie. (opr. jwb)

Skomentuj