K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Alicja w Krainie Czarów na słupskiej scenie

2

Po ponad 40. latach Alicja w Krainie Czarów powraca na scenę słupskiego teatru. Pierwszy raz ten tytuł trafił na afisz w 1982 roku, a przedstawienie reżyserował Paweł Nowicki. Za nieco ponad 10 dni odbędzie się w Nowym Teatrze premiera spektaklu w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. O scenografię zadbała Iwona Bandzarewicz, a o muzykę Mariusz Obijalski.

Twórcy spektaklu przypominają, że przygody Alicji przyjmują formę opowieści drogi. Kłopoty rodzinne wywołują jej nieoczekiwaną podróż ku przyszłości. Klucząc w fantastycznym świecie podświadomości dziewczynka spotyka „duchy” dorosłości. Dzieckiem już nie jest, a panną jeszcze się nie stała. Znajduje się w niezrozumiałym dla siebie miejscu i czasie, gdzie w pełni nie działają prawa ani jednej ani drugiej strony, a jednocześnie w pewnym stopniu obie siły są obecne. To czas rozpoznawania świata i siebie w jego nowym, nieoczekiwanym kontekście.

Nasza interpretacja – można przeczytać w informacji przekazanej mediom – skupiać się będzie na tej właśnie podróży Alicji przez obszary dotychczas zarezerwowane przez świat dorosłych. Zmierzy się demonami, uosabiającymi potencjalne drogi, które prowadzić ją będą przez dalsze, dorosłe życie. Pozna obyczaje właściwe lokalnym socjetom. Spotkanie z Królicą podejmie próbę odpowiedzi na pytanie: czym może być życie pod znakiem kariery zawodowej. Rozmowa z panem Larwą pozwoli jej się zastanowić, czy mądrość i religie dają schronienie przed samotnością. Pan Gołąb z kolei reprezentował będzie tę część dorosłości, która wiąże się z namiętnościami i zapatrzeniem we własne ego. Uwikłana w dom i macierzyństwo Księżna, wprowadzi Alicję w świat frustracji z nimi związanych, a czas herbatki u Kapelusznika sprzyjał będzie zastanowieniu nad tym czy da się żyć „poza systemem”. Wreszcie na jej drodze zjawi się Królowa Kier – synonim pragnienia bezwzględnej kobiecej władzy, wynikającej z odkrywania własnej seksualności. Każde spotkanie to krytyczne spojrzenie na świat. Wszystko to zmierzać powinno do jednego celu – odnalezienia własnego centrum, własnego silnego, szczerego i szczęśliwego ja – tej części istnienia, która nie czyniąc krzywdy potrafi zadbać o swoje potrzeby i pójść własną drogą.

– Gorąco zapraszam od 19 marca na Alicję w Krainie Czarów, musical dla dzieci, młodzieży i dorosłych – mówi Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku. – Jest to historia o dojrzewaniu, a więc o czymś, co każdy z nas przeżywał. Reżyseruje Wojciech Kościelniak, absolutny top polskiej teatralnej sceny muzycznej. Grają w nim słupscy aktorzy, ale nie tylko. Przypominam, że parę miesięcy temu mieliśmy casting do tej Alicji, do którego zgłosiły się 152 osoby, a w obsadzie mamy osób 7, a dublami 9. Gorąco zapraszamy nie tylko 19 marca, ale też 21, 22 i przez cały kolejny tydzień po przeglądzie Trzy Teatry. Bilety są już dostępne w naszym systemie internetowym, ale… większość już została sprzedana.

Premiera Alicji w Krainie Czarów odbędzie się w Nowym Teatrze w Słupsku 19 marca o godz. 19. (opr. rkh)

Dyskusja2 komentarze

Skomentuj