K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Uniwersytet w Słupsku!

0

Od 1 czerwca Akademia Pomorska w Słupsku stanie się Uniwersytetem Pomorskim. O podwyższeniu rangi uczelni zdecydował wczoraj Sejm. Inicjatywę w tej sprawie zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości. Teraz zmianę przypieczętować musi jeszcze podpis prezydenta RP.
.
– Akademia Pomorska w Słupsku w ostatnim czasie dokonała dużego postępu w zakresie badań naukowych w swojej działalności, jeżeli chodzi o obszar dydaktyki. Podsumowaniem tej aktywności, która była też możliwa dzięki szerokiemu wsparciu rządowemu, są przyznane uprawnienia do nadawania stopnia doktora w zakresie: prawa, biologii, historii, nauk o bezpieczeństwie, literaturoznawstwa, językoznawstwa i nauk medycznych – mówi poseł i rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
.
Zgodnie z Prawem o szkolnictwie wyższym i nauce „uniwersytet” jest zastrzeżony dla nazwy uczelni akademickiej posiadającej kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej sześciu dyscyplinach naukowych lub artystycznych, zawierających się w co najmniej trzech dziedzinach nauki lub sztuki. Szansa na przekształcenie słupskiej uczelni powstała dzięki zaangażowaniu całej społeczności akademickiej oraz rekordowemu wsparciu finansowemu rządu w ostatnich kilku latach.
.
– Szybki rozwój uczelni robi wrażenie. To dla mnie niezwykle ważne, ponieważ już jako wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, a obecnie sekretarz stanu w Kancelarii Premiera w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego wspierałem te działania. Zaangażowanie społeczności akademickiej oraz rekordowe wsparcie finansowe rządu przyniosło efekty. Udało nam się pokonać kolejny krok milowy, dzięki któremu uczelnia będzie bardziej rozpoznawalna i przyciągnie kolejnych studentów. Bardzo się cieszę, że prace nad ustawą w Sejmie tak sprawnie poszły. To historyczny moment dla regionu i wielka szansa na rozwój uczelni! – mówi poseł Piotr Müller.
.
Warto przypomnieć, że początki słupskiej uczelni sięgają 1969 roku, kiedy powołano do życia Wyższą Szkołę Nauczycielską. Zalążkiem tej placówki było Studium Nauczycielskie funkcjonujące od 1957 roku. W 1974 roku jednostka przekształcona została w Wyższą szkołę Pedagogiczną, a w 2000 roku otrzymała status akademicki i przyjęła nazwę Pomorska Akademia Pedagogiczna. Po sześciu latach w celu podkreślenia różnorodnych kierunków i specjalności kształcenia zmieniono nazwę na Akademię Pomorską. Teraz rok 2023 i przyznanie statusu uniwersytetu otwiera nową kartę w historii tej najstarszej słupskiej uczelni. (jwb)

Skomentuj